Tabletka dzień po – działanie, skutki uboczne i skąd recepta? Jak stosować tabletkę dzień po?

tabletka dzień po

Spis treści

Tabletka dzień po to antykoncepcja awaryjna stosowana po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczeń. Jest też często nazywana  tabletką 72h po lub pigułką po. W Polsce tabletki antykoncepcyjne dostępne są wyłącznie na receptę. Co zatem zrobić, jeśli się nie zabezpieczaliśmy lub stosowane metody antykoncepcyjne zawiodły, a nie mamy dostępu do lekarza?

Skąd recepta na tabletkę dzień po?

Wystarczy wykupić wizytę online z możliwością wystawienia recepty na tabletkę po. Podczas wizyty konieczne jest odpowiedzenie na kilka pytań (jest to tak zwany wywiad medyczny o stanie zdrowia). Jeśli lekarz nie znajdzie przeciwwskazań, wtedy wypisze receptę na tabletkę 72h po. Receptę na tabletkę awaryjną otrzymasz w formie elektronicznej – kod SMS będzie wysłany w ciągu 10 minut od wypełnienia ankiety zdrowotnej. Po zażyciu tabletki należy pozostać w kontakcie z lekarzem na wypadek, gdyby wystąpiły jakiekolwiek skutki uboczne.

E-recepty na tabletkę po realizowane są we wszystkich aptekach w Polsce, zatem jest to bardzo wygodny i szybki sposób na zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą po odbyciu stosunku płciowego. Należy mieć na uwadze, że jak sama nazwa wskazuje, stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest uzasadnione tylko w wybranych przypadkach. Nie można więc traktować jej jak zwykłej antykoncepcji. Jako standardowe zabezpieczenie należy stosować tabletki antykoncepcyjne albo inne metody zalecone przez lekarza.

Tabletka dzień po online

Na rynku farmaceutycznym dostępne są dwie tabletki „dzień po” – Escapelle i EllaOne. Zażycie pierwszej, jak i drugiej pigułki ma podobny efekt, jednak ich działanie jest odmienne. Substancją czynną Escapelle jest lewonorgestrel, natomiast EllaOna uliprystal. Różna podstawa działania tabletek „dzień po” powoduje, że inny jest czas ich działania. W przypadku EllaOne tabletkę należy zażyć do 120 godzin od momentu odbycia stosunku płciowego natomiast Escapelle przyjmowana powinna być do 72 godzin. Należy jednak pamiętać, że czas zażycia tabletki dzień po ma znaczenie. Im szybciej przyjmie się pigułkę po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczeń, tym działanie antykoncepcji awaryjnej będzie lepsze, gdyż wraz z upływem czasu skuteczność antykoncepcji awaryjnej maleje.

Rodzaje tabletek dzień po

Tabletka „dzień po” to popularne określenie antykoncepcji awaryjnej. Jej idea polega na przyjęciu medykamentu po niezabezpieczonym stosunku, bądź po takim, w którym inne metody antykoncepcji zawiodły. Działanie pigułki „dzień po” polega na ingerencji w gospodarkę hormonalną kobiety w ten sposób, że w miesięcznym cyklu nie dochodzi do dojrzewania pęcherzyka, a tym samym do uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Z uwagi na powyższe nie może dojść do zapłodnienia. Działanie tabletki „dzień po” podobne jest zatem do tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej, jednak wiąże się z większym obciążeniem dla organizmu. Właśnie z tego powodu pigułki „dzień po” określane są jako antykoncepcja awaryjna, której nie należy nadużywać, a tym bardziej nie należy stosować tabletki jako regularnej metody zabezpieczenia przed ciążą. Antykoncepcję awaryjną stosuje się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Z tego względu tabletka dzień po dostępna jest jedynie na receptę. Zatem niezbędna jest konsultacja lekarska.

Escapelle

Lek Escapelle jest dostępny wyłącznie na receptę. Escapelle powinna być przyjmowana do 72 godzin od stosunku seksualnego. Należy jednak pamiętać, że im szybciej tabletka zostanie zażyta po niezabezpieczonym stosunku, tym lepiej, gdyż wraz z upływem czasu jej skuteczność maleje. Receptę na Escapelle można uzyskać po wypełnieniu krótkiej ankiety na stronie, która pełni rolę wywiadu zdrowotnego. Na podstawie odpowiedzi lekarz decyduje, czy może przepisać receptę na Escapelle. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, to lekarz wyśle kod do e-recepty na Escapelle na podany numer telefonu. Przepisanej tabletki dzień po należy szukać w aptece, pokazując otrzymany od lekarza kod.

Ellaone

Tabletka Ellaone jest dostępna również tylko i wyłącznie na receptę. Substancją czynną w ellaOne jest octan uliprystalu, którego główne działanie polega na hamowaniu owulacji. Tabletkę EllaOne należy przyjąć do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Jeśli tabletka zostanie zażyta we wskazanym czasie, to jej skuteczność będzie wysoka. Jednak im wcześniej będzie przyjęta, tym lepiej. Receptę na EllaOne można uzyskać, wypełniając krótką ankietę (wywiad medyczny) na stronie. Na podstawie wywiadu zdrowotnego lekarz przepisuje receptę na EllaOne oraz wysyła kod SMS na telefon podany w zamówieniu. Z otrzymanym kodem możemy iść zrealizować receptę w aptece. Należy pamiętać, że przyjęcie tabletek antykoncepcyjnych takich jak Escapelle czy EllaOne może odbywać się tylko w uzasadnionych sytuacjach. Nie można stosować ich jako standardowej metody antykoncepcji. O czym pamiętać po zażyciu antykoncepcji awaryjnej? Jak w przypadku każdego leku mogą wystąpić skutki uboczne, dlatego tabletkę należy przyjąć, bezwzględnie stosując się do zaleceń lekarza. Warto także pozostać z nim w kontakcie na wypadek, gdyby pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy. Na szczęście działanie tabletki dzień po jest skuteczne, dlatego nie musimy się obawiać, jeśli znalazłyśmy się w awaryjnej sytuacji.

Ile kosztuje tabletka dzień po?

Cena tabletki dzień po waha się w zależności od rodzaju, jaki wybierzemy. Działająca dłużej ellaOne kosztuje od 81,99 zł do 139,99 zł, natomiast Escapelle jest tańsza i jej cena waha się od 29,99 zł do 55,00 zł. Ceny leków oraz ich dostępność można sprawdzać na portalach typu: gdziepolek.pl. Korzystanie z takiego portalu jest bardzo wygodne – nie musimy jeździć do różnych aptek w poszukiwaniu leku – tylko od razu możemy sprawdzić dostępność na mapie. Wybraną pigułkę dzień po można również zarezerwować online.

ellaOne Escapelle
Ceny w aptekach 95zł 40zł
Skuteczność w ciągu 24h 99,7% 99%
Dostępność na receptę recepta / e-recepta recepta / e-recepta
Błyskawiczna konsultacja 69,99zł 69,99zł
Zamów Zamów

Tabletka dzień po - gdzie po receptę?

Ważną kwestią dotyczącą antykoncepcji awaryjnej jest jej ograniczona dostępność. W Polsce tabletki dzień po dostępne są na receptę. Na szczęście w ostatnich latach, pojawiło się sporo konsultacji medycznych on-line, po których odbyciu uzyskać można receptę na tabletkę po. Obecnie tabletka dzień po jest znacznie łatwiej dostępna, dlatego nie musimy się obawiać. Rozmowa online z lekarzem trwa zwykle kilka-kilkanaście minut, zatem pomimo odpłatności, wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Wobec ciągłych kolejek u lekarzy rodzinnych i drogich wizyt ginekologicznych, na które czekać trzeba kilka dni, konsultacje on-line wydają się najlepszym rozwiązaniem w awaryjnej sytuacji. Sytuacja nie zawsze pozwala na wybranie się osobiście do lekarza. Co więcej, w przypadku konieczności zastosowania antykoncepcji awaryjnej największą rolę odgrywa czas. Warto pamiętać, że awaryjna antykoncepcja ma działanie skuteczne, jednak istnieją pewne ograniczenia, jeśli chodzi o czas jej przyjęcia. Szybko zażyta tabletka to klucz do sukcesu. Przyjęcie tabletki awaryjnej w zależności od producenta powinno nastąpić w ciągu 72-120 godzin. Bardzo często zdarza się, że wybrany lekarz po prostu nie ma czasu na przyjęcie pacjentki lub sama pacjentka nie ma możliwości osobistego stawienia się w gabinecie lekarskim. Z tego powodu najlepiej jest zdecydować się na wizytę online, dzięki której szybko otrzymamy receptę na tabletkę dzień po. Wizyta trwa bardzo krótko, a bezpośrednio po niej otrzymamy receptę online poprzez SMS. Oszczędzi to pacjentce nie tylko sporo czasu, ale także niepotrzebnych nerwów. Tym samym zwiększa się skuteczność antykoncepcji doraźnej.

Czasami zdarza się, że nie w każdej aptece można otrzymać daną tabletkę dzień po. Może to być niezwykle stresujące dla pacjentek, u których kluczową rolę odgrywa czas. W tym celu najlepiej jest skontaktować się z pobliskimi aptekami telefonicznie lub skorzystać z internetowych wyszukiwarek leków. Przyjęcie antykoncepcji awaryjnej w określonym czasie ma bardzo duże znaczenie, dlatego musimy o tym bezwzględnie pamiętać.

Czy tabletkę dzień po 72 można kupić bez recepty?

Kilka lat temu tabletki dzień po były dostępne bez recepty. Jednak od 2017 roku, aby wykupić ellaOne czy Escapelle należy posiadać receptę. Receptę można uzyskać od lekarza dowolnej specjalizacji lub nawet bez specjalizacji. Często, aby umówić się do ginekologa, potrzebujemy paru dni, a w momencie sytuacji awaryjnej np. po odbyciu niezabezpieczonego stosunku czas odgrywa bardzo ważną rolę. Zatem dużo szybciej będzie, jeśli odbędziemy konsultację online, dzięki której uzyskamy receptę na pigułkę po. Konsultacja polega na wypełnieniu ankiety medycznej. Następnie lekarz, zapoznając się z odpowiedziami, jeśli nie będzie widział przeciwwskazań, wystawi nam receptę na tabletkę po. Lekarze dostępni są 24/7, zatem receptę możemy otrzymać już w 10 minut.

Kto wypisze receptę na tabletkę dzień po w 2023?

Od 2017 roku w Polsce na uzyskanie tabletki dzień po konieczna jest recepta. W tym celu można udać się do lekarza dowolnej specjalizacji albo ginekologa, do którego regularnie chodzimy. Nie musimy się jednak obawiać, jeśli okaże się, że lekarz nie ma możliwości przyjęcia nas w najbliższym czasie, a jak wiemy, w przypadku antykoncepcji awaryjnej czas ma największe znaczenie. Obecnie istnieją przychodnie internetowe, dzięki którym możemy zdobyć receptę, jeśli wystąpi taka konieczność. Wystarczy umówić się na rozmowę z lekarzem. Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu medycznego lekarz wystawi receptę. Na podany numer telefonu otrzymamy kod recepty, z którym wystarczy udać się do apteki, aby otrzymać lek.

Dostępne usługi

Tabletka dzień po - najczęstsze pytania

Są takie sytuacje, kiedy antykoncepcja może zawieść lub się o niej zapomni. Kobieta, która chce mieć pewność, że nie zaszła w ciąże ma jeszcze trochę czasu na reakcję, gdyż do zapłodnienia dochodzi średnio po około dobie od stosunku. Ważny jest także dzień cyklu miesiączkowego. Plemniki mogą przeżyć w środowisku pochwy do 72 godzin, jeśli kobieta jest w fazie tuż przed owulacją (2-3 dni) także może zajść w ciąże. W takim wypadku na wzięcie tabletki dzień po, która jest antykoncepcją awaryjną, ma nieco więcej czasu. Należy jednak pamiętać, że im szybciej przyjmiemy tabletkę, tym lepiej, Dziś przedstawimy odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących tabletki dzień po.

Jak działa Tabletka Dzień po? Jakie są skutki uboczne?

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek dzień po Escapelle i ellaOne. Istotne znaczenie ma, by tabletkę zażyć w możliwie najkrótszym czasie od zbliżenia. Największą skuteczność mają do 24 godzin od seksu. EllaOne zawiera substancję aktywną octan uliprystalu, który hamuje owulację. Dodatkowo substancja powoduje zmiany w endometrium, jeśli owulacja miała już miejsce, co utrudnia implementację zarodka. Działanie awaryjnej antykoncepcji polega na zatrzymaniu uwalniania komórki jajowej przez jajnik. Maksymalny czas, kiedy można wziąć tabletkę EllaOne wynosi do 5 dni, czyli 120 godzin od stosunku. Skuteczność w ciągu pierwszych 24 godzin wynosi 98%, a potem znacząco spada. W przypadku tabletek Escapelle czas ten jest krótszy i wynosi maksymalnie 72 godziny od stosunku. Ona również wywołuje zmiany w endometrium, które uniemożliwiają zapłodnienie. Tutaj skuteczność w ciągu pierwszej doby wynosi 99%.

Czy aby zastosować tabletkę dzień po potrzeba jest recepta?

Tabletki dzień po w Polsce wydawane są w aptece tylko na receptę. Na szczęście można skorzystać z usług poradni online, gdzie otrzyma się e-receptę na wykupienie leku. Takie poradnie obsługiwane są przez lekarzy POZ, a także specjalistów, czyli ginekologów. Nie trzeba zatem obawiać się niefachowego potraktowania. Wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem i warto jeszcze raz podkreślić, że tabletka dzień po to antykoncepcja awaryjna, a nie tabletka wczesnoporonna. Gdy doszło już do zapłodnienia tabletka nie wywoła poronienia. Tabletka dzień po na receptę. Na powyższe pytanie niestety należy odpowiedzieć przecząco. Jej zakup jest możliwy tylko i wyłącznie za okazaniem recepty wystawionej przez lekarza. Warto tutaj zaznaczyć, że nie musi być to koniecznie ginekolog. W latach 2015-2017 było możliwe zakupienie tabletek dzień po EllaOne bez recepty, jednak obecnie jest ona obligatoryjnie wymagana.

Jedynym skutecznym rodzajem antykoncepcji awaryjnej jest właśnie tabletka po stosunku. Nie należy stosować żadnych alternatywnych sposobów opisywanych na stronach internetowych, polegających np. na spożyciu dużej dawki tabletek antykoncepcyjnych, kuracji ziołowych, farmakologicznych czy mechanicznych. Żadne “domowe” sposoby nie są w stanie zapobiec zapłodnieniu, a ich zastosowanie może negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjentki. Jedynym rozsądnym i efektywnym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem oraz recepta na tabletkę dzień po. Następnie zastosowanie przepisanej tabletki dzień po.

Jak stosować tabletkę antykoncepcyjną? Kiedy zażyć tabletkę dzień po?

Tabletki dzień po najlepiej stosować w pierwszych 24 godzinach od stosunku. Wtedy ich skuteczność jest największa. Tabletki wydawane są w pojedynczych blistrach, co zapobiega przedawkowaniu środka. Trzeba pamiętać, że tabletki dzień po jak wszystkie środki mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami i powodować dolegliwości bólowe brzucha czy żołądkowe. Bardzo istotne znaczenie ma zatem szczegółowe wypełnienie ankiety i wywiad lekarski na temat przyjmowanych leków. To lekarz dec octan uliprystalu yduje czy w danym przypadku może przepisać tabletkę dzień po. Tak jak wspomnieliśmy jej stosowanie nie jest niebezpieczne, jednak lekarz musi mieć świadomość jakie leki przyjmuje pacjentka, a także na co choruje.

Tabletka dzień po - przeciwwskazania i skutki uboczne

Przeciwwskazaniem do stosowania pigułek dzień po są choroby jelita cienkiego wpływające na wchłanianie pokarmów, ciężkie zaburzenia wątroby, zapalenia jajowodów w przeszłości czy ciąża pozamaciczna w przeszłości, choroby nowotworowe, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, astma.

Lekarz nie może odmówić wydania e-recepty z powodów innych, niż medyczne. Tabletkę po prostu zażywa się popijając szklanką wody. Nie ma znaczenia czy jest to przed posiłkiem czy po posiłku, ważne by przyjąć ją jak najwcześniej, wtedy jej skuteczność jest największa. Należy pamiętać, że to antykoncepcja awaryjna, dlatego stosuje się ją tylko w uzasadnionych przypadkach, nie należy jej traktować jako zwykłego sposobu antykoncepcji.

Jak otrzymać receptę na tabletkę Dzień po?

Aby otrzymać receptę trzeba wejść na stronę poradni online, która specjalizuje się w wypisywaniu m.in. recept na tabletkę dzień po. Potem konieczne jest wypełnienie ankiety i wykupienie konsultacji z lekarzem. Należy wypełnić formularz na temat swojego stanu zdrowia, przebytych czy przewlekłych chorób i przyjmowanych leków. Lekarz przeprowadza konsultację i decyduje o wypisaniu e-recepty na pigułkę dzień po. Procedura wypisania e-recepty na tabletkę po odbywa się bez wychodzenia z domu, bo e-receptę otrzymuje się e-mailem i SMS-em na podany numer telefonu i adres e-mail. Zatem bez problemu można ją zrealizować w każdej aptece.

Czy antykoncepcja awaryjna to tabletka poronna?

Tabletki dzień po wpływają na zmiany w endometrium, które mają uniemożliwić dotarcie plemnika do komórki jajowej, czyli zapłodnienie. Jeśli jednak już do niego doszło przyjęcie tabletki dzień po nie spowoduje obumarcia płodu. Zatem absolutnie nie można uznać tabletki dzień po za tabletkę poronną. Jest to antykoncepcja awaryjna, którą można stosować w przypadku zbliżenia bez zabezpieczenia, nieodpowiedniego stosowania antykoncepcji naturalnej czy hormonalnej, wypadnięcia wkładki wewnątrzmacicznej, czy odbycia tzw. stosunku przerywanego, gdyż w preejakulacie także znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Zatem tabletkę dzień po stosuje się w sytuacjach, gdy ma się uzasadnione podejrzenie, że zwykłe środki antykoncepcyjne nie zadziałały bądź kobieta ich nie zastosowała, a jest w okresie przedowulacyjnym lub owulacyjnym.

Kto może wypisać receptę na tabletkę Dzień po?

Receptę, a właściwie e-receptę na tabletkę dzień po może wypisać tylko lekarz POZ. Następuje to po konsultacji na podstawie ankiety i wywiadu lekarskiego online. Wszystko odbywa się zawsze według ustalonych procedur, a specjalista szczegółowo podchodzi do każdego przypadku. W razie, gdy ma pewne wątpliwości zadaje dodatkowe pytania. Z reguły jednak nie jest to konieczne, gdyż ankiety i formularze są na tyle szczegółowe, że wszystkie informacje można w nich zawrzeć. Kobieta musi pamiętać, że wszystkich informacji musi udzielać zgodnie z prawdą, bo w grę wchodzi jej zdrowie. Oczywiście receptę na tabletkę dzień po może wypisać również lekarz rodzinny albo lekarz punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jednak ponieważ liczy się czas, a jest to często również delikatna sprawa znacznie wygodniejszym sposobem jest skorzystanie z usług poradni online.

Czy na tabletkę dzień po trzeba mieć receptę? W Polsce pigułki dzień po dostępne są wyłącznie na receptę. Receptę na ,,pigułkę po” może wypisać każdy lekarz posiadający prawo do wykonywania zawodu. Nie tylko specjalista ginekolog ale też lekarz rodzinny lub nawet lekarz bez specjalizacji. Problemem pozostaje jednak upływający czas. Pamiętajmy, że od stosunku nie może przekroczyć, w zależności od rodzaju tabletki, 3 bądź 5 dni. Skorzystanie z wizyty lekarza rodzinnego, ze względu na ilość pacjentów jest zwykle dość trudne. Wymaga wielogodzinnego oczekiwania w długich kolejkach. Zamiast tradycyjnego korzystania z pomocy lekarza rodzinnego, czy lekarza ginekologa, (tu konieczna jest nawet kilkuset złotowa opłata), można skorzystać z wizyt online, po której możemy otrzymać receptę na tabletkę dzień po.

Jaka jest skuteczność Tabletki Dzień po?

Tabletkę EllaOne można zażyć do 5 dni od stosunku, jednak najskuteczniejsza jest w ciągu 24 godzin od zbliżenia. W tym przypadku jest tylko 2% szans na zajście w ciążę. Im dłuższy czas od stosunku, tym prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia jest większe. Tabletkę dzień po można stosować tylko raz w jednym cyklu miesiączkowym. Warto pamiętać, że kobieta poza cyklami owulacyjnymi ma również cykle bezowulacyjne, kiedy zapłodnienie nie jest możliwe. Zatem zawsze powinna obserwować swoje ciało, a dokładnie obecność śluzu owulacyjnego, a także temperaturę.

Można również wykonać test owulacyjny dostępny w aptece. Szacuje się, że 1-2 cykle w ciągu roku mogą być bezowulacyjne i nie wymaga to leczenia, jest to zupełnie naturalne. Antykoncepcja awaryjna Escapelle może wykazywać wyższą skuteczność. Przy zażyciu w ciągu 24 godzin od stosunku prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi 1%. Warto wiedzieć, że prawdopodobieństwo zajścia w ciąże po zażyciu EllaOne w kolejnych dobach i 5 dobie wynosi 15-20%, czyli nadal nie tak dużo i jeśli kobieta obawia się ciąży, nadal może zażyć tabletkę do 120 godzin od stosunku.

Tabletka dzień po jest skutecznym, ale także bezpiecznym środkiem antykoncepcyjnym. Istotne jest jednak, aby nie sięgać po nią zbyt często. Zawiera ona bardzo dużą dawkę hormonów, co może spowodować różnego rodzaju niepożądane skutki uboczne tabletki dzień po. Mowa tu o nudnościach, biegunce, zawrotach i bólach głowy, a także rozstrojeniu cyklu miesiączkowego. Sporadyczne, doraźne i awaryjne stosowanie tabletek po jest bezpieczne i nie zagraża zdrowiu ani życiu pacjentki. Dopiero przy zbyt częstym przyjmowaniu tego środka mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne.

Tabletka dzień po - Escapelle - kiedy wybrać?

Jeśli dość szybko kobieta zorientuje się, że mogło dojść do zapłodnienia podczas niezabezpieczonego stosunku bądź z powodu zawodności środków antykoncepcyjnych bądź pozornych środków antykoncepcyjnych, jak stosunek przerywany, może poprosić lekarza o wypisanie recepty na Ecapelle, który działa do 72 godzin od stosunku. Substancja czynna zawarta w Escapelle – lewonorgestrel – zapobiega owulacji i tym samym chroni przed zapłodnieniem. Powoduje również zmiany w endometrium, utrudniając implantację komórki jajowej. Zatem jeśli do stosunku doszło mniej niż 3 doby wcześniej i chce się zapobiec nieplanowanej ciąży można sięgnąć po tzw tabletkę dzień po – Escapelle.

Tabletka dzień po ellaOne - kiedy wybrać?

Tabletka dzień po ellaOne powoduje zatrzymanie lub przesunięcie w czasie owulacji. Można ją zażyć do 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku, bądź takiego kiedy antykoncepcja okazała się zawodna, np. pękła prezerwatywa. Trzeba wiedzieć, że zastosowanie ellaOne koliduje z antykoncepcją hormonalną. Po przyjęciu tabletki należy zaprzestać przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych przynajmniej na 5 dni i wówczas stosować inne metody antykoncepcji. Tabletka ellaOne może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli występują przeciwwskazania do stosowania ellaOne takie jak choroba nowotworowa, zaburzenia pracy wątroby, astma, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, czy choroba Leśniewskiego-Crohna lekarz zadecyduje, czy możliwe jest zastosowanie ellaOne. Może również zaproponować Escapelle w sytuacji nietolerancji laktozy, czy któregokolwiek składniku leku, bowiem ellaOne występuje w otoczce laktozowej.

Tabletka Dzień po, a okres

Bardzo często padają pytania dotyczące zaburzeń miesiączkowych po zażyciu Escapelle lub ellaOne. Trzeba tutaj powiedzieć, że całkowicie normalne jest wystąpienie zwiększonej produkcji śluzu po ich zażyciu, co jest związane z ich działaniem. Bardzo częstym skutkiem ubocznym zażycia tabletki dzień po jest opóźnienie miesiączki. Może ona przyjść w danym cyklu nawet po 40 dniach albo nie przyjść w danym miesiącu w ogóle. Organizm potrzebuje czasu, aby wydalić wszystkie składniki leku, zatem nie ma w tym nic dziwnego. Oczywiście, jeśli tabletka nie została przyjęta w pierwszej dobie i jest większe ryzyko zajścia w ciąże, warto umówić się na wizytę u ginekologa, aby to sprawdzić. Mogą wystąpić krwawienia śródcykliczne niezwiązane z miesiączką. Ponadto kobieta może cierpieć na bóle podbrzusza, bóle głowy czy nudności. Warto wiedzieć, że jeśli po zażyciu w ciągu 3-5 godzin nastąpiły wymioty, to prawdopodobnie tabletka została wydalona z organizmu i konieczne jest przyjęcie drugiej. Warto zaznaczyć, że nie u każdej kobiety występują skutki uboczne tabletek dzień po, najczęstszym jest przesunięcie menstruacji w czasie.

Tabletka dzień po – fakty, które warto mieć na uwadze.

Wokół tabletki po stosunku stworzyło się wiele mitów, które są mylnie powtarzane. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości warto zapoznać się z niepodważalnymi faktami na jej temat. Tego typu środek nie zapobiega zarażeniu wirusem HIV ani innym chorobom przenoszonym drogą płciową, w tym przypadku skuteczne jest jedynie stosowanie prezerwatyw.

Tabletka po nie służy do przerywania powstałej już ciąży, zastosowana w tym celu okaże się nieskuteczna.

W przypadku zażycia tabletki dzień po i karmienia piersią zalecane jest jego przerwanie na okres tygodnia, przy jednoczesnym odprowadzaniu pokarmu w celu podtrzymania laktacji. Tabletka po powinna być stosowana doraźnie i w sytuacjach awaryjnych, a nie jako standardowa metoda antykoncepcji. Jej skuteczność wynosi 98% i obecnie jest najefektywniejszą metodą stosowaną w sytuacjach awaryjnych

Czy po przyjęciu tabletki dzień po należy wykonać test ciążowy?

Aby upewnić się, że zastosowana antykoncepcja awaryjna była skuteczna, należy wykonać test ciążowy, który jest dostępny bez recepty. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy krwawienie uległo opóźnieniu, ma nietypowy przebieg lub gdy pojawiły się inne symptomy sugerujące ciążę. Alternatywą dla testu ciążowego jest badanie poziomu hormonu beta hcg z krwi.

Warto natomiast zaznaczyć, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po zastosowaniu tabletki dzień po wynosi niespełna 2%, a odczuwane dolegliwości mogą mieć inne podłoże. Jeżeli jednak wykonany test lub badanie hormony beta hcg wskaże, że doszło do zapłodnienia, należy skontaktować się z lekarzem. Natomiast należy mieć na uwadze, że tabletki EllaOne oraz Escapelle nie wywierają negatywnego wpływu na rozwój płodu.

Kiedy można stosować Tabletkę Dzień po?

Co do zasady, tabletkę dzień po należy stosować jako antykoncepcję doraźną, a nie stałą. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopuszcza jej stosowanie w przypadku odbycia stosunku niebezpiecznego. Mowa tu głównie o przemocy seksualnej, nieskuteczności lub niestosowania antykoncepcji.

  • stosunek płciowy bez zabezpieczenia
  • nieskuteczność zastosowanej antykoncepcji (np. pęknięcie prezerwatywy)
  • nieprawidłowe użycie innej metody zapobiegania ciąży (niekonsekwentne przyjmowanie tabletek, złe zaaplikowanie środków mechanicznych)
  • przemoc seksualna, w tym niechciany stosunek
Czy mogę przyjąć tabletkę dzień po, jeśli karmię piersią?

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotkach obydwóch producentów leków, substancja czynna przenika do mleka kobiecego. Gdy kobieta zdecyduje się na zażycie tabletki dzień po ellaOne nie powinna karmić dziecka przez tydzień. Aby zachować ciągłość laktacji, mleko można odciągać laktatorem i je za każdym razem wyrzucać.

Natomiast, gdy kobieta zdecyduje się przyjąć preparat Escapelle, powinna to zrobić od razu po karmieniu i przez co najmniej kolejne 8h odciągać mleko laktatorem i następnie je wyrzucać. Producenci podkreślają, że dokładny wpływ substancji czynnych, zawartych zarówno w escapelle jak i ellaOne, na dziecko nie został poznany.

Tabletka dzień po online

5/5 - (3 votes)