Tabletka dzień po a tarczyca

tabletka dzień po a hashimoto

Jeżeli nie planujesz ciąży, z pewnością masz swoje ulubione metody antykoncepcyjne. Wybór dzisiaj jest ogromny, zapobieganie ciąży nie jest więc żadnym problemem. Zdarza się jednak, że mniej skuteczne metody, jak np. prezerwatywa zwyczajnie zawiodą. Może się zdarzyć, że zapomnisz o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej bądź zaistnieje jakiekolwiek ryzyko, że niezabezpieczony stosunek może skutkować niechcianą ciążą. Czy w takiej sytuacji jesteś na straconej pozycji i pozostaje Ci jedynie czekać na to, co się wydarzy? Nie! Rozwiązaniem dla Ciebie jest tabletka dzień po. Zastanawiasz się, jak wygląda związek – antykoncepcja a tarczyca? Leczysz się na niedoczynność tarczycy, a zdarzył się mały wypadek? Nic straconego! Z poniższego tekstu dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć na temat tarczycy i tabletki awaryjnej.

Tabletka dzień po – czym jest i jak działa?

Tabletka dzień po jest jedną z metod antykoncepcyjnych, której celem jest zapobieganie zapłodnieniu w sytuacji, w której doszło do niezabezpieczonego stosunku. Należy zaznaczyć, że tabletka dzień po nie jest środkiem wczesnoporonnym. W sytuacji, gdy doszło już do zapłodnienia, tabletka nie tylko nie przerwie ciąży, ale wręcz będzie dla niej wsparciem. W Polsce stosuje się dwa rodzaje tabletek dzień po – Escapelle i ellaOne. Różnica pomiędzy nimi to przede wszystkim czas, w jakim tabletka musi zostać przyjęta, aby była skuteczna. Escapelle należy przyjąć do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku, natomiast ellaOne – do 120 godzin od stosunku. Tabletka dzień po może być zastosowana, gdy np. zawiodły inne formy antykoncepcji bądź w sytuacji przemocy seksualnej. Substancją aktywną w przypadku tabletki ellaOne jest octan uliprystalu. W przypadku Escapelle substancją aktywną jest lewonorgestrel. Ogólne działanie tych dwóch środków jest podobne. Substancje aktywne działają jako antagoniści progesteronu. Po zażyciu tabletki owulacja jest hamowana bądź opóźniana, co zapobiega zapłodnieniu. Ponadto, śluz szyjkowy ulega zagęszczeniu, co znacząco utrudnia przemieszczanie się plemników. To wszystko sprawia, że nie ma możliwości, by doszło do zapłodnienia, nawet jeśli teoretycznie zaistniały ku temu warunki.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o tabletce dzień po przy problemach z tarczycą

Problemy z tarczycą są coraz częstsze u wielu kobiet. Często pojawiają się więc wątpliwości, czy możliwe jest stosowanie antykoncepcji awaryjnej w przypadku problemów z tarczycą. Nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby związek pomiędzy przyjęciem tabletki awaryjnej a zaostrzeniem objawów ze strony niedoczynności czy nadczynności tarczycy. Oczywiście, należy zdawać sobie sprawę z tego, że tabletka po zawiera w sobie potężną dawkę hormonu, który z pewnością nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Przez krótki czas po przyjęciu tabletki układ hormonalny może pozostać lekko rozstrojony. Nie ma jednak dowodów na to, by tabletki awaryjne czy w ogóle antykoncepcyjne powodowały trwałe zaburzenia czynności tarczycy. Wszelkie dolegliwości z jej strony mają związek zazwyczaj z chorobą Hashimoto o autoimmunologicznym podłożu.

Dostępne usługi:

Awaryjna tabletka EllaOne przy niedoczynności tarczycy

Faktem jest jednak, że zażywanie antykoncepcji hormonalnej i to nie tylko tej awaryjnej, ale także tej przyjmowanej w regularnych cyklach, może prowadzić do wzrostu globuliny wiążącej tyroksynę. To z kolei prowadzi do zwiększenia ilości hormonów związanych z TBG, biologicznie nieaktywnych. Aby możliwe było utrzymanie stałego stężenia hormonów aktywnych biologicznie, konieczna jest ich synteza przez tarczycę. Nie jest jednak prawdą, że zażycie tabletki awaryjnej osłabia działanie przyjmowanych na tarczycę leków. Działa to także w drugą stronę – przyjmowanie leków na tarczycę nie osłabia działania tabletki awaryjnej. Należy więc zgodnie z zaleceniami lekarza zażywać tabletki na tarczyce, a antykoncepcja awaryjna nie będzie miała wpływu na ich działanie.

Euthyrox a tabletka dzień po

Euthyrox jest lekiem stosowanym przy leczeniu niedoczynności tarczycy. W swoim składzie zawiera lewotyroksynę, która jest syntetycznie otrzymaną substancją analogiczną do naturalnych hormonów tarczycy. Wiele kobiet zastanawia się, jak Euthyrox wpływa na działanie antykoncepcji awaryjnej i jak tabletka po oddziałuje na działanie leku na tarczycę. Nie ma żadnych dowodów świadczących o tym, że połączenie leku Euthyrox z tabletką awaryjną może być w jakikolwiek sposób niebezpieczne. Leczenie niedoczynności tarczycy ma charakter ciągły, podczas gdy zażycie tabletki awaryjnej jest jednorazowe i okazyjne. Trzeba mieć świadomość możliwości wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń samopoczucia, działań niepożądanych, jakie mogą pojawić się po zażyciu Escapelle czy ellaOne, jednak te zmiany, jak i zaburzenia hormonalne mają charakter wyłącznie przejściowy i stosunkowo szybko mijają. Nie ma więc przeciwwskazań do stosowania leku Euthyrox z tabletką awaryjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest skonsultować swoje obawy z lekarzem prowadzącym, który udzieli wszelkich informacji na temat działania tabletki i ewentualnych zagrożeń, jakie przynosi jej stosowanie.

4,8/5 - (19 votes)