Spis treści
- 1 Tabletka escapelle a owulacja
- 2 Tabletka escapelle przed owulacją
- 3 Tabletka escapelle w dzień owulacji
- 4 Tabletka escapelle po owulacji
- 5 Tabletka escapelle – czy i o ile opóźnia owulację?
- 6 E-recepta na tabletkę „dzień po”
- 7 E-recepta przedłużenie antykoncepcji hormonalnej
- 8 Recepta przedłużenie antykoncepcji hormonalnej – krążek dopochwowy
- 9 Recepta przedłużenie antykoncepcji hormonalnej – plastry antykoncepcyjne
Wiele kobiet stosuje antykoncepcję awaryjną, która zdecydowanie zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę w sytuacji, gdy w trakcie zbliżenia metoda antykoncepcyjna zawiodła bądź jej nie było. Dzięki tabletce escapelle, owulacja jest zahamowana i utrudnione jest połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Jej substancją czynną jest lewonogestrel, którego działanie obejmuje hamowanie owulacji, a także zmiany endometrium. Korelacja na linii tabletka Escapelle a owulacja rzeczywiście występuje, co może pomóc uniknąć niechcianej ciąży.
Owulacja a Escapelle to bardzo ważne zagadnienie, gdyż w tym przypadku zadaniem tabletki jest jej opóźnienie, choć w przypadku występowania owulacji ma za zadanie uniemożliwienie zapłodnienia.
Tabletka escapelle a owulacja
Tabletka escapelle powinna być zażyta jak najszybciej po ryzykownym stosunku, ale nie później niż 72 godziny. Jednak w tym przypadku występuje zasada, że im szybciej to nastąpi, tym skuteczność jest większa. Jak więc wygląda zależność na linii owulacja a escapelle?
Tutaj należy wiedzieć, że w przypadku tej antykoncepcji awaryjnej dochodzi do opóźnienia występowania owulacji. Jeżeli komórka jajowa została już uwolniona, to escapelle zmienia śluz uniemożliwiając zapłodnienie. Najbardziej skuteczna jest jednak w fazie folikularnej – choć także w trakcie, czy po owulacji wykazuje ona dużą skuteczność. Preparat znacząco zagęszcza śluz, a przez to utrudnia plemnikom przemieszczanie się w drogach rodnych i połączenie się z komórką jajową. Perystaltyka jajowodu zostaje zahamowana, co uniemożliwia także transport komórki jajowej do macicy. W ten sposób ryzyko zajścia w ciążę zostaje maksymalnie zniwelowane.
Co warto jeszcze wiedzieć o tabletce escapelle? Owulacja jest stanem, w którym kobieta może zajść w ciąże, jednak czas na zapłodnienie komórki jajowej jest ograniczony. Gęsty śluz oraz zmiany w mięśniówce macicy dzięki antykoncepcji awaryjnej zapobiegają połączeniu się plemnika i komórki.
Tabletka escapelle przed owulacją
Czy warto zażyć tabletkę escapelle dzień przed owulacją? Oczywiście, że tak. Jeżeli doszło do stosunku, który był niezabezpieczony i chce się uniknąć niechcianej ciąży, gdyż w sprzyjających warunkach plemniki mogą utrzymać się w drogach rodnych kobiety nawet do 3 dni.
Przyjęcie tabletki escapelle przed owulacją powoduje zagęszczenie śluzu do takiego stopnia, że dochodzi do zestarzenia się plemników, które nie będą w stanie zapłodnić komórki. Także mięśniówka macicy znacząco opóźni proces połączenia się plemnika i komórki jajowej, co oznacza, że także komórka ulegnie zestarzeniu się, zanim w ogóle proces zapłodnienia będzie możliwy.
Zażycie tabletki escapelle przed owulacją wykazuje dużą skuteczność. Warto tutaj wiedzieć, że krwawienie miesiączkowe po zażyciu tego leku zazwyczaj występuje w terminie i jest tej samej intensywności co zwykle. Jednocześnie skutkiem zażycia tabletki może być plamienie bądź małe krwawienie.
Tabletka escapelle w dzień owulacji
Nie ma większych przeciwskazań, aby zażyć także tabletkę escapelle w dniu owulacji, jeżeli doszło do niezabezpieczonego stosunku. W tym przypadku należy wiedzieć, że w dzień owulacji pojawia się charakterystyczny śluz, który jest przezroczysty i ciągnący i przypomina białko jaja kurzego. Ma on za zadanie utrzymać żywotność plemników i ułatwić im transport do komórki jajowej. Jeżeli więc tabletka zostanie zażyta możliwie jak najszybciej, to składnik główny produktu zagęści śluz i zmieni mięśniówkę macicy, co zapobiegnie niechcianej ciąży.
Tabletkę escapelle w dzień owulacji powinno się zażyć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, gdyż tylko wtedy może być maksymalnie skuteczna. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli zostanie zażyta, np. w trzeciej dobie, gdy doszło już do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem, to ciąża zostanie utrzymana, gdyż preparat escapelle nie jest środkiem wczesnoporonnym.
Tabletka escapelle po owulacji
Tabletka escapelle wzięta po owulacji zapewnia bardzo dużą skuteczność poprzez zintensyfikowanie i zagęszczenie śluzu, a także zmianę mięśniówki macicy. Przez to transport nasienia jest znacząco utrudniony oczywiście musicie pamiętać, że jest ona środkiem wpisującym się w tzw. antykoncepcję awaryjną.
Jak działa escapelle po owulacji? Trzeba tutaj wiedzieć, że nie daje ona 100% pewności, że nie dojdzie do ciąży. Jeżeli stosunek miał miejsce jeszcze w trakcie, a przyjęto escapelle po owulacji, to ryzyko ciąży jest bardzo duże i jeżeli doszło już do zapłodnienia, to preparat nie spowoduje problemów z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.
Czy i kiedy owulacja po escapelle może wystąpić? To także częste pytanie i tu należy pamiętać, że tabletka powoduje zmiany w śluzu, ale w kolejnym miesiącu owulacja po escapelle występuje normalnie – jeśli nie została ona zażyta ponownie (w kolejnym cyklu). Bierzmy jednak pod uwagę, że tabletka escapelle zażyta po owulacji zbyt często i generalnie zażywanie preparatów tzw. antykoncepcji awaryjnej, może spowodować międzyokresowe krwawienia i plamienia, ale również całkowite rozregulowanie cyklu miesiączkowego. W niektórych przypadkach konieczne jest też podjęcie hormonoterapii, aby wywołać okres, czy zapewnić jego regularność, ale o tym powinien zadecydować już lekarz specjalista.
Tabletka escapelle – czy i o ile opóźnia owulację?
Czy tabletka escapelle opóźnia owulację? Warto wiedzieć, że kiedy doszło już do uwolnienia komórki jajowej, to preparat nie opóźni ani nie zahamuje owulacji – jednak zmniejszy ryzyko zajścia w ciążę poprzez zmianę śluzu. W przypadku zażycia go przed owulacją, skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest największa, gdyż jej działanie wynika z wstrzymania wyrzutu hormonu lutenizującego (LH).
Co warto wiedzieć na temat skuteczności tabletki escapelle? O ile opóźnia owulację? W tym przypadku preparat jest w stanie opóźnić pękanie pęcherzyków przez 5 dni. Jednak taka skuteczność nie występuje już po uwolnieniu się komórki jajowej, czyli pojawieniu się owulacji. Warto wiedzieć, że tabletka escapelle nie może być traktowana jako forma zwykłej antykoncepcji – jest to antykoncepcja awaryjna, która może być stosowana tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Należy do leków wydawanych na receptę, który musi być zażyty nie później niż do 72 godzin po odbytym stosunku bez zabezpieczenia lub gdy owo zabezpieczenie zawiodło. Oczywiście im później zostanie on zażyty, tym ryzyko niechcianej ciąży wzrasta.
Tabletka escapelle jest najskuteczniejsza w pierwszych 12 godzinach po stosunku. Nie może być zażywana w niektórych przypadkach chorób jelitowych, takich jak choroba Leśniewskiego-Crohna, w przypadku braku wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego, występowania ciężkich zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby, bądź w sytuacji, gdy w przeszłości doszło do ciąży pozamacicznej bądź zapalenia jajowodów. Należy też wiedzieć, że niektóre stosowane leki mogą wpływać na skuteczność tabletki dzień po, dlatego musimy koniecznie poinformować lekarza o wszystkich zażywanych produktach leczniczych, nawet tych ziołowych.
Tabletka escapelle jest awaryjną antykoncepcją, którą można zażywać tylko w określonych przypadkach. Zależność na linii owulacja a escapelle występuje, gdyż tabletki zażyte przed owulacją opóźniają ją, a w trakcie lub po owulacji zmieniają śluz – niemniej nie gwarantują już tak wysokiej ochrony przed niechcianą ciążą.
Czy zatem warto sięgnąć po tabletkę escapelle? Owulacja może ulec zmianie, stąd też w określonych przypadkach jej stosowanie jest zalecane. Zawsze w takiej sytuacji należy skonsultować się bezpośrednio z lekarzem.