Tabletka dzień po a karmienie piersią

tabletka dzień po a karmienie piersią

Tabletka dzień po, to pigułka którą zażywa się w jak najkrótszym czasie po odbyciu stosunku, podczas którego zawiodły inne środki antykoncepcyjne i istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Antykoncepcja awaryjna ma za zadanie opóźnić owulację i nie dopuścić do zapłodnienia.

Tabletka dzień po nie działa gdy kobieta jest już w ciąży. Bardzo często pojawia się pytanie czy podczas zażycia pigułki dzień po można karmić piersią? Do tej pory nie udało przeprowadzić się badań na temat działania hormonalnej antykoncepcji awaryjnej a zdrowia dzieci karmionych piersią. Według zaleceń producentów zażycie tabletki po a karmienie piersią nie powinno odbywać się w tym samym czasie, producenci wyraźnie informują, iż substancje zawarte w tabletkach dzień po przenikają do mleka matki. Nie zmienia to jednak faktu, że tabletka po przy karmieniu piersią jest możliwa do zastosowania, a poniżej przedstawimy w jaki sposób powinno się to odbywać. Tabletka dzień po karmienie piersią może być bezpieczne dla dziecka, jeżeli zachowane zostaną środki ostrożności.

Tabletka Ellaone a karmienie piersią

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż do tej pory nie udało się określić wpływu substancji zawartych w tabletkach ellaone na karmione piersią niemowlaki, dlatego bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Brak informacji na temat szkodliwości leku na karmione piersią dzieci nie oznacza że produkt jest dla nich bezpieczny. Jeżeli jesteś karmiącą mamą i przytrafiła się sytuacja w której istnieje możliwość ponownego zajścia w ciążę, natomiast nie jesteś na to gotowa w tym momencie, to należy sięgnąć po tabletkę dzień po. Z pewnością zastanawiasz się co na temat ellaone i karmienie piersią mówią producenci? Więc sprawa wygląda następująco, po zażyciu ellaone nie należy karmić piersią przez siedem kolejnych dni. Substancja czynna w ellaone octan uliprystalu jest to organiczny związek z grupy hormonów steroidowych i według badań może przenikać do mleka matki. Prawdopodobnie przenikają tylko śladowe ilości tej substancji, co nie zmienia faktu że może znaleźć się w pokarmie. Jeżeli w tym czasie nie chcesz jednak stracić pokarmu i po upływie tygodnia chcesz wrócić do karmienia piersią, to należy używać laktatora, a mleko po każdym odciągnięciu trzeba każdorazowo wylać.

Ellaone karmienie piersią to dobre rozwiązanie w kryzysowej sytuacji, co prawda przerwanie karmienia piersią na siedem dni może być kłopotliwe, natomiast w przypadku tych tabletek dzień po mamy aż 120 godzin na zażycie od momentu współżycia. Długi czas w którym należy unikać podawania dziecku piersi łączy się z długim czasem w jakim możemy przyjąć pigułkę po. Jak widać ellaone a karmienie piersią nie wykluczają się, natomiast rozsądnie będzie stosować się do zaleceń na ulotce. Oczywiście w razie jakichkolwiek wątpliwości o wszystko można zapytać lekarza, gdy będziemy kontaktować się w sprawie recepty. Podsumowanie informacji na temat tabletka ellaone a karmienie piersią:

  • pigułkę należy przyjąć jak najszybciej po zakończeniu ryzykownego stosunku, najpóźniej do 120 godzin po,
  • tabletkę zażywamy zaraz po karmieniu i nie przystawiamy dziecka do piersi przez kolejnych siedem dni (niektóre źródła podają minimum 36 godzin, ale nie warto ryzykować),
  • przez tydzień odciągamy pokarm co zapewni możliwość powrotu do karmienia po tym czasie, i wylewamy go.

Tabletka 72h a karmienie piersią

Jesteś karmiącą mamą której podczas współżycia zdarzył się wypadek? Pękła prezerwatywa lub partner skończył w środku? Jeżeli wizja kolejnej ciąży w tym momencie jest niepożądanym obrazem, to zdecydowanie jest to moment żeby przyjąć tabletkę dzień po. Tabletka 72h po ma za zadanie nie dopuścić do zapłodnienia, a wymienione w nazwie 72 h, to informacja iż pigułkę należy przyjąć maksymalnie do 72h od zakończeniu stosunku. Po tym czasie tabletka nie będzie już skuteczna. Antykoncepcja awaryjna może być również przyjmowana przez kobiety karmiące piersią. Jak wygląda sprawa: tabletka dzień po a karmienie piersią? Jak już wspomnieliśmy powyżej przy zachowaniu środków ostrożności można w bezpieczny sposób przyjąć tabletkę 72h po i nie zaszkodzić dziecku. Tabletka dzień po a karmienie piersią można ze sobą pogodzić, wystarczy aby przez minimum 8 godzin od zażycia pigułki dzień po nie przystawiać niemowlaka do piersi, a w tym czasie odciągać pokarm za pomocą laktatora i następnie go wylewać. Czas jaki powinien upłynąć od połknięcia tabletki 72h po powinien być w miarę możliwości jak najdłuższy i pod żadnym pozorem nie powinno się go skracać poniżej zalecanych 8 godzin. Należy pamiętać, iż nie ma badań na temat wpływu takiej kuracji hormonalnej na karmione dzieci, dlatego nie można narażać zdrowia maluszków. Podsumujmy informacje na temat tabletki 72h po a karmienie piersią:

  • pigułkę przyjmujemy maksymalnie do 72h po skończeniu ryzykownego stosunku seksualnego,
  • pigułkę przyjmujemy zaraz po karmieniu piersią,
  • nie karmimy piersią po połknięciu pigułki minimum 8 godzin,
  • odciągamy pokarm zgodnie z porami karmienia i wylewamy.

Zastosowanie się do wytycznych zawartych w ulotce z pewnością pozwoli bezpiecznie przejść przez proces zapobiegania niepożądanej ciąży. Oczywiście każda mama boi się o zdrowie swojego dziecka, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Profesjonalna porada specjalisty z pewnością jest bardziej wartościowa dla każdej karmiącej mamy niż informacja na ulotce do silnego lekarstwa.

Dostępne usługi:

Każdej parze może przydarzyć się stosunek seksualny, który z różnych przyczyn może nieść za sobą ryzyko ciąży. Mogą na to wpłynąć sytuacje, jak pęknięta prezerwatywa, pominięta pigułka antykoncepcyjna, czy po prostu współżycie bez zabezpieczenia. Karmiące mamy nie są wyjątkiem, również mają swoje potrzeby oraz chęć bycia blisko z mężczyzną i gdy wyniknie sytuacja w której może dojść do zapłodnienia, a nie jest to właściwy moment, to również karmiąc piersią można zażyć pigułkę dzień po. Antykoncepcja awaryjna może być stosowana przez kobiety karmiące piersią, pod warunkiem zastosowania podanych w ulotkach środków bezpieczeństwa. Jakie są wymagania? Otóż przede wszystkim czas jaki powinien upłynąć pomiędzy połknięciem pigułki, a następnym karmieniem dziecka. W przypadku ellaone jest to 7 dni, natomiast escapelle to minimum 8 godzin. Różnica wynika z różnych substancji czynnych zawartych w obu lekach. Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do sięgnięcia po antykoncepcję awaryjną, natomiast zawsze należy do tego podejść zdroworozsądkowo.

4,8/5 - (22 votes)