Tabletka dzień po a alkohol

tabletka dzień po a alkohol

Tabletki dzień po są rodzajem antykoncepcji awaryjnej i mają za zadanie uchronić przed niechcianą ciążą w przypadku, gdy doszło do zbliżenia bez zabezpieczenia, lub inna antykoncepcja zawiodła. W tym wpisie chcemy przedstawić jaki wpływ może mieć picie alkoholu gdy została zażyta tabletka dzień po. Alkohol, lekarstwa oraz różnego rodzaju medykamenty nigdy nie są dobrym połączeniem.

Alkohol w przypadku jednych leków może nasilać działanie, w innych wręcz odwrotnie osłabi wpływ leku na organizm. Natomiast jak sprawa wygląda w sytuacji: alkohol a tabletka dzień po? Również takie połączenie nie jest wskazane, tabletka dzień po po alkoholu może nie będzie działać słabiej, ani mocniej, ale alkohol może nasilić lub wywołać mdłości a nawet wymioty. Tabletka dzień po i alkohol, to narażenie się na zajście w ciążę pomimo zażycia pigułki. W dalszej części artykułu wytłumaczymy jaki wpływ może mieć picie alkoholu po zażyciu tabletki dzień po, oraz na co może narazić spożywanie płynnych procentów w kilka godzin po połknięciu pigułki dzień po.

Tabletka Ellaone a alkohol

Tabletka antykoncepcji awaryjnej Ellaone, musi zostać przyjęta w określonym czasie (wskazanym w ulotce) po zakończeniu ryzykownego stosunku, i musi zostać w organizmie minimum 3 godziny, aby substancje wchłonęły się i mogły działać. Ellaone a picie alkoholu według ulotki brak jest informacji, dlatego przyjmuje się że nie ma bezpośredniego wpływu na działanie pigułki, to znaczy nie osłabi ani nie nasili jej działania. Natomiast istotny jest fakt, iż spożycie alkoholu bezpośrednio po przyjęciu jakichkolwiek leków może wywołać różne reakcje. Ponieważ tabletki dzień po wśród skutków ubocznych mają wymienione między innymi mdłości lub biegunkę, to wypicie alkoholu może spotęgować te objawy. Jeżeli mdłości spowodują wymioty, a jak wiadomo alkohol bardzo często może do nich prowadzić, to istnieje ryzyko, że tabletka dzień po która nie zdąży się jeszcze wchłonąć „opuści” nasz organizm. W takiej sytuacji tabletka ellaone a alkohol może przysporzyć kłopotu, gdyż w antykoncepcji awaryjnej czas ma kluczowe znaczenie. Gdy wymioty pojawią się przed upływem trzech godzin od przyjęcia tabletki, należy niezwłocznie przyjąć drugą dawkę leku. Pod wpływem alkoholu, czyli ogólnego rozkojarzenia może być to trudne, tym bardziej iż wiąże się to z kolejną receptą, oraz wizytą w aptece. Ellaone i alkohol? Nie polecamy takiego połączenia! Podsumujmy informacje na temat ellaone a alkohol. W ulotce dołączonej do leku nie ma informacji na temat zażycia tabletki a wypicia alkoholu. Natomiast znajduje się informacja o tym, iż jeżeli pigułka wywoła wymioty przed upływem trzech godzin od połknięcia tabletki, to należy jak najszybciej przyjąć kolejną dawkę. Taka informacja jest niezwykle istotna, ponieważ jak wiadomo alkohol podrażnia ścianki żołądka i często doprowadza do wymiotów, więc najlepiej powstrzymać się od picia alkoholu bezpośrednio po zażyciu pigułki dzień po. W razie gdy sytuacja taka się zdarzy konieczny będzie ponowny kontakt z lekarzem i lepiej być wtedy w pełni świadomym.

Jeżeli chodzi o sytuację zażywania tabletki escapelle a spożywania w tym czasie alkoholu, to sprawa ma się podobnie jak w przypadku ellaone. Ulotka nie zawiera żadnej informacji na temat interakcji alkoholu z pigułką, więc przyjmuje się, iż alkohol nie ma bezpośredniego wpływu na działanie tabletki dzień po. Nie zmienia to jednak faktu, że w znacznym stopniu może przyczynić się do ryzyka zajścia w ciążę, poprzez spowodowanie wymiotów w trakcie których możemy zwrócić pigułkę. Tabletka escapelle i alkohol może spotęgować również skutki uboczne jakie mogą wystąpić po przyjęciu pigułki dzień po czyli mdłości, wymioty lub biegunkę. Jeżeli torsje nastąpią przed upływem dwóch godzin od momentu połknięcia escapelle (po takim czasie tabletka wchłania się), to bezzwłocznie należy przyjąć kolejną dawkę leku. Nie połknięcie drugiej tabletki antykoncepcji awaryjnej obniża skuteczność kuracji praktycznie do zera.

Czy po zażyciu escapelle można pić alkohol?

No cóż jeżeli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. Natomiast należy liczyć się z tym, że jeżeli alkohol spowoduje wymioty lub biegunkę i zajdzie potrzeba zażycia drugiej tabletki, konieczne będzie ponowne skontaktowanie się z lekarzem w celu uzyskania nowej recepty, oraz wizyta w aptece, a co jak wiadomo po spożyciu alkoholu nie zawsze będzie priorytetem…Recepta na antykoncepcję awaryjną zawiera tylko jedną tabletkę. Najlepiej więc wstrzymać się z piciem alkoholu, 24 godziny będą optymalnym czasem. Oczywiście każdy organizm jest inny i każdy zareaguje w inny sposób, ale czy warto ryzykować?

Dostępne usługi:

Tabletka 72h a alkohol

Jak wynika z ulotek tych dwóch rodzajów tabletek dzień po, alkohol nie wpływa bezpośrednio na ich działanie, ponieważ gdyby istniało takie ryzyko to informacja taka znalazła by się w opisie leku. Tabletka po i alkohol może nie mniej być ryzykownym połączeniem ze względu na możliwość wystąpienia wymiotów lub biegunki po spożyciu napoju z procentami. Taka sytuacja, gdy tabletka po alkoholu nie zdąży się wchłonąć do organizmu, gdzie może zacząć działać i chronić przed niepożądaną ciążą (ponieważ zostanie wydalona na zewnątrz), to spore ryzyko iż jednak może dojść do zapłodnienia. Tabletki dzień po są skuteczne tylko gdy zostaną przyjęte we właściwych godzinach jakie upłyną od zbliżenia, w którym zawiodły inne środki antykoncepcyjne, a spożywanie alkoholu może utrudnić ten proces. Bardzo często nasuwa się pytanie na temat- tabletka dzień po czy można pić alkohol? Już sama informacja o możliwości wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych powinna przemawiać za tym, aby nie dokładać organizmowi dodatkowego obciążenia jakim jest metabolizowanie alkoholu, a możliwość iż napój z procentami może wywołać torsje powinna przemawiać z kolei za nie sięganiem w tym czasie po alkohol.

Generalnie picie alkoholu podczas przyjmowania medykamentów jest niewskazane, dodatkowo jeżeli istnieje ryzyko że uzyskanie następnej niezbędnej dawki może być utrudnione poprzez działanie alkoholu (rozkojarzenie, zabawa, brak lęku), to zdecydowanie lepiej się powstrzymać od picia napojów wyskokowych podczas zażycia tabletki dzień po. Jak wspomnieliśmy powyżej i jest to bardzo istotna informacja, na recepcie będzie tylko jedno opakowanie leku, a w opakowaniu znajduje się tylko jedna tabletka. Dlatego zawsze należy brać pod uwagę, iż może zdarzyć się sytuacja w której będziemy potrzebować zażyć jeszcze jedną dawkę (wymioty, biegunka). Zdecydowanie na naszą korzyść będzie wtedy być w pełni świadomą (bez alkoholu we krwi), ponieważ nie obejdzie się bez ponownej konsultacji z lekarzem.

Jeśli przydarzył nam się ryzykowny stosunek i istnieje podejrzenie iż może pojawić się niepożądana w danym momencie ciąża, to z pewnością może pomóc tabletka dzień po. Taka antykoncepcja awaryjna zadziała tylko jeżeli zostanie przyjęta w jak najkrótszym czasie po stosunku. Bardzo ważne jest, aby pigułka dzień po w całości wchłonęła się do organizmu, więc by ograniczyć ryzyko najlepiej unikać picia alkoholu przynajmniej do kilku godzin od połknięcia leku. Alkohol może powodować wymioty, co może „pomóc” w pozbyciu się tabletki z żołądka, zanim zacznie działać. Dodatkowo jeżeli taka sytuacja nastąpi bezwzględnie trzeba przyjąć drugą tabletkę, a bycie pod wpływem alkoholu może utrudnić kontakt z lekarzem. Ważne do zapamiętania! Jeżeli w krótkim czasie po zażyciu tabletki dzień po spożyliśmy alkohol i nastąpiły wymioty, istnieje bardzo duże ryzyko, że tabletka jeszcze się nie wchłonęła. W takiej sytuacji bezwzględnie należy skontaktować się ponownie z lekarzem w celu otrzymania nowej recepty i w jak najkrótszym czasie zrealizowanie jej. Tabletki dzień po to tabletki hormonalne, które nie zostają bez wpływu na organizm, więc warto podejść do tematu odpowiedzialnie i mimo wszystko wstrzymać się z piciem alkoholu przynajmniej przez pierwsze kilka godzin po zażyciu pigułki. Nie warto ryzykować i komplikować sytuacji która i tak nie jest już łatwa i komfortowa.

4,5/5 - (13 votes)