Cykl miesiączkowy po tabletce escapelle

cykl miesiączkowy po tabletce escapelle

Jedną z metod antykoncepcji awaryjnej stosowanych w Polsce jest tabletka escapelle. To preparat, który zawiera w swoim składzie substancję czynną lewonorgestrel, która wpływa na opóźnienie owulacji, a tym samym zapobiega zapłodnieniu po odbytym stosunku. Nazywana jest często „tabletką dzień po”, choć to określenie nie powinno nikogo mylić, bowiem można zażyć ją do 3 dni od niezabezpieczonego współżycia.

Nie jest to również tabletka wczesnoporonna i w przypadku, gdy doszło do owulacji i zapłodnienia nie wywoła ona poronienia. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda cykl miesiączkowy po Escapelle. Wiele kobiet martwi się, czy tabletka zadziałała prawidłowo. Czy cykl po Escapelle może być zaburzony i jakie objawy niepożądane mogą wystąpić?

Tabletka escapelle a cykl miesiączkowy

Warto dowiedzieć się więcej na temat tabletki escapelle. Wpływ na cykl jest zwykle znikomy, choć zdarzają się zaburzenia. Przede wszystkim ma ona za zadanie opóźnić pęknięcie pęcherzyka Graffa i uwolnienie komórki jajowej, czyli owulację. Jak wiadomo zarówno w czasie przedowulacyjnym, owulacyjnym, jak i bezpośrednio po owulacji, zwykle do dwóch dni może dojść do zapłodnienia. Jeżeli stosunek płciowy zostanie odbyty w tym czasie i nie zostanie zastosowana antykoncepcja, bądź też ona zawiedzie, to tabletka escapelle jest dobrym rozwiązaniem.

Warto wiedzieć, że nie ma przeciwwskazań do przyjmowania escapelle w dowolnym dniu cyklu miesięcznego. Należy wstrzymać się też z przyjmowaniem tabletki, jeżeli miesiączka spóźnia się około tygodnia. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć lub potwierdzić ciążę. Jeśli po zażyciu escapelle wypadała miesiączka, a spóźnia się więcej niż 5 dni, to także trzeba skonsultować się z lekarzem. Trzeba pamiętać, że wystąpienie krwawienia we wcześniejszym terminie także może zwiastować ciążę, także tę pozamaciczną, dlatego zawsze w takiej sytuacji należy wykonać test, a także udać się do lekarza. Jeśli miesiączka pojawi się w terminie opóźnionym, ale do 5 dni w stosunku do planowanego, wtedy nie ma potrzeby konsultacji.

Miesiączka po tabletce escapelle może być bardziej skąpa lub bardziej obfita, ale lek nie ma wpływu na płodność w kolejnych miesiącach. Warto wiedzieć, że niezależnie od momentu cyklu miesiączkowego w fazie przedowulacyjnej, skuteczność escapelle w pierwszych 72 godzinach oceniana jest na 84%. Największą skuteczność antykoncepcja awaryjna ma w pierwszych 12 godzinach od niezabezpieczonego stosunku.

Tabletka Escapelle a zaburzenia i rozregulowanie cyklu miesiączkowego

Zdarza się rozregulowany cykl po escapelle. Jego zaburzenia związane są z opóźnieniem lub zatrzymaniem owulacji. Wywołuje też zmiany w endometrium, które utrudniają zapłodnienie w danym cyklu. Może wystąpić ból podbrzusza, bóle głowy, nudności czy uczucie zmęczenia po zażyciu tabletki escapelle.

Jakie jeszcze objawy mogą wystąpić po zażyciu tabletki escapelle? Rozregulowanie cyklu może objawiać się krwawieniami niezwiązanymi z cyklem miesiączkowym. Zaburzenia te mają charakter przemijający, a opóźnienie miesiączkowania może wynieść do 7 dni. Trzeba jednak wiedzieć, że już po 5 dniach nie wystąpi krwawienie menstruacyjne, konieczne jest wykluczenie ciąży. Zażycie tabletki escapelle to nie tylko rozregulowany cykl, bo rzadko mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak: pokrzywka, wysypka świąd, obrzęk twarzy, bóle zlokalizowane w obrębie miednicy, a także bóle miesiączkowe. Co ciekawe, tabletkę można stosować także w okresie karmienia piersią.

Trzeba jednak pamiętać, by zażyć tabletkę zaraz po karmieniu i by pomiędzy jednym a drugim karmieniem wystąpiła przerwa przynajmniej 8 godzin. Rozwiązaniem jest tutaj odciągnięcie pokarmu. Zatem tabletka escapelle może być bezpieczny nawet dla kobiet karmiących piersią przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Wracając do rozregulowania cyklu, to spowodować je może także wzięcie większej dawki leku niż zalecana. Jest to raczej trudne, bowiem lekarz zwykle przepisuje tylko jedną tabletkę. Niemniej jednak zbyt duża dawka może doprowadzić do sporego zaburzenia cyklu miesięcznego i miesiączka może się nie pojawić przez dłuższy czas, mogą też pojawić się nieswoiste krwawienia z pochwy.

Tabletka Escapelle a kolejne cykle miesiączkowe

Po zażyciu tabletki escapelle często pojawiają się nieregularne krwawienia miesiączkowe. Może się też pojawić biegunka, zawroty głowy, wymioty czy tkliwość piersi. Generalnie w wielu przypadkach lek nie wpływa na kolejne cykle. Przede wszystkim nie wpływa na płodność, bowiem owulacja występuje normalnie. Zatem już w kolejnym cyklu miesięcznym może dojść do zajścia w ciążę. Wiele kobiet zastanawia się czy może stosować escapelle miesiąc po miesiącu. Otóż zdecydowanie nie jest to polecane, bowiem może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Trzeba pamiętać, że jest to antykoncepcja awaryjna, a nie tradycyjna antykoncepcja hormonalna. Jeśli chce się zapobiegać ciąży długofalowo, to trzeba zgłosić się do ginekologa, który przepisze odpowiednie środki antykoncepcyjne.

Escapelle a kolejne cykle – co ze stosowaniem zwykłej antykoncepcji? Przede wszystkim zażywając tabletkę w cyklu nie należy zaniechać stosowanej antykoncepcji hormonalnej. Jedynie w tym samym dniu nie należy stosować dwóch tabletek jednocześnie. Niemniej jednak mimo regularnego stosowania środków antykoncepcyjnych i wzięcia w międzyczasie tabletki escapelle może dojść do zapłodnienia, gdyż antykoncepcja awaryjna osłabia działanie stale zażywanych środków antykoncepcyjnych. W związku z tym polecane jest stosowanie innych środków antykoncepcji mechanicznej – wkładek wewnątrzmacicznych, czy też prezerwatyw do wystąpienia krwawienia w kolejnym cyklu.

Trzeba pamiętać, że tabletka escapelle musi być zażyta jak najszybciej od odbytego stosunku seksualnego, aby możliwe było skuteczne zapobieganie ciąży, gdyż im późnij połknięty lek escapelle, tym większe może być prawdopodobieństwo, że do zapłodnienia rzeczywiście już doszło. Trzeba jednak zaznaczyć, że zażycie tabletki nie wywoła poronienia, gdy już doszło do zapłodnienia. Nie należy stosować escapelle więcej niż raz w danym cyklu, trzeba również ograniczać sięganie po antykoncepcję awaryjną w następujących po sobie miesiącach. Choć oczywiście nieprzekraczanie zalecanej dawki 1 tabletki na miesiąc nie powinno negatywnie wpłynąć na zdrowie, to jednak zażywanie tabletki miesiąc po miesiącu może rozregulować cykl miesięczny. Nawet jeśli tabletka escapelle nie wpływa na poronienie, to przy podejrzeniu ciąży nie można brać tabletki w kolejnym miesiącu.

 

Cykl miesiączkowy po escapelle wcale nie musi się zmienić. Warto wiedzieć, że przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, a także choroba Leśniewskiego-Crohna. Ciężkie zapalenia wątroby, występowanie w przeszłości ciąży pozamacicznej, a także zapalenia jajowodów także są przeciwwskazaniami.

Cykl po escapelle nawet jeśli będzie zaburzony to krótkotrwale. Trzeba oczywiście stosować taką antykoncepcję okazjonalnie, wtedy gdy zawiodą inne metody, nie może być stałym sposobem na zapobieganie ciąży. Ponieważ po zażyciu tabletki escapelle może wystąpić zmęczenie, nie zaleca się prowadzenia w tym czasie pojazdów.

Dostępne konsultacje

[products columns=”4″ orderby=”title” order=”ASC” ids=”12275, 12502, 14807, 14410, 14800, 12275″]