Spis treści
- 1 Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?
- 2 Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na libido?
- 3 E-recepta na tabletkę „dzień po”
- 4 E-recepta na tabletki hamujące łysienie androgenowe
- 5 E-recepta przedłużenie antykoncepcji hormonalnej
- 6 E-recepta tabletki wspomagające odchudzanie – Mysimba, Xenical (orlistat)
- 7 Pominięta tabletka antykoncepcyjna
- 8 Czy tabletki antykoncepcyjne w 100% zapobiegają zajściu w ciążę?
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to rozwiązanie, które niesie ze sobą naprawdę wiele zalet. Jest to bardzo skuteczna i wygodna metoda antykoncepcji. Trudno więc dziwić się, że kobiety z różnych zakątków świata sięgają po nią bardzo chętnie. Przed przyjęciem pierwszych tabletek w głowie zazwyczaj pojawia się wiele różnych pytań. Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? Czy wpływają na libido? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu.
Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?
Wiele kobiet, które dopiero zaczynają przygodę z antykoncepcją hormonalną, zastanawia się nad tematem: tabletki antykoncepcyjne kiedy zaczynają działać? Jeśli Ty także poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, ten fragment artykułu jest właśnie dla Ciebie. Warto wiedzieć, że działanie może rozpocząć się już po przyjęciu pierwszej tabletki. Na taką ochronę można liczyć w sytuacji, gdy przyjmie się tabletkę w ciągu pierwszych pięciu dni od rozpoczęcia miesiączki. Pamiętaj, że ginekolog zazwyczaj udziela najważniejszych informacji na ten temat. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, warto zgłosić się po poradę do specjalisty. Pamiętaj także, iż wszystkie najważniejsze informacje na temat stosowania tabletek antykoncepcyjnych możesz znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli zgubiłaś ją lub nie możesz z niej skorzystać, wersję elektroniczną znajdziesz na stronie internetowej apteki. Przed pierwszym użyciem zawsze dobrze jest zapoznać się z informacjami dostępnymi w ulotce. Dzięki temu bowiem można dowiedzieć się, jak przyjmować tabletki, aby działały, a także co zrobić w przypadku różnych sytuacji jak na przykład pominięcie tabletki antykoncepcyjnej. Warto wiedzieć, że skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest naprawdę wysoka. Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Hamują owulacje, dzięki czemu komórki jajowe nie są uwalniane, a to zaś uniemożliwia zapłodnienie. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim stosowaniu.
Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na libido?
Wiesz już, jak działają tabletki antykoncepcyjne oraz co zrobić, aby zyskać ochronę od zażycia pierwszej pigułki. Warto także dowiedzieć się, jak wygląda kwestia dotycząca ważnego tematu, jakim jest: tabletki antykoncepcyjne a libido. Na forach oraz grupach społecznościowym można bowiem znaleźć wiele informacji od kobiet, które twierdzą, że przez stosowanie tej metody nie mają ochoty na zbliżenia z partnerem. Czy wystąpienie takiego problemu jest możliwe? Okazuje się, że niestety tak. Warto jednak pamiętać, że można tego uniknąć. Częstym powodem problemów z libido jest nieodpowiednie dobranie tabletek. Jeśli więc wybierasz się na wizytę do ginekologa i chcesz dostać receptę na tabletki, nalegaj, aby lekarz zlecił wszystkie najważniejsze badania. Niestety często ginekolodzy stosują metodę prób i błędów, co może być bardzo nieprzyjemne dla kobiety. Niektóre skutki uboczne źle dobranych tabletek objawiają się bowiem nie tylko brakiem ochoty na zbliżenia, ale także innymi nieprzyjemnościami, które bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj, że dobrze dobrane tabletki to niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Jeśli chodzi o ochotę na zbliżenia, ciekawym tematem są także specjalne tabletki antykoncepcyjne niezmniejszające libido. Zawierają one etynyloestradiol oraz octan chlormadinonu. Składniki te nie powinny wpływać negatywnie na popęd seksualny u kobiety.
Dostępne usługi:
Pominięta tabletka antykoncepcyjna
Kolejnym częstym tematem wśród kobiet, które decydują się na stosowanie tabletek jest to, co należy zrobić, gdy zapomni się przyjąć dawkę. Oto najważniejsze informacje:
- Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 1 tygodniu – przede wszystkim, jeśli po siedmiodniowej przerwie doszło do zbliżenia, trzeba skontaktować się z lekarzem, mogło bowiem dojść do zapłodnienia. Jeżeli stosunek się nie odbył, trzeba przyjąć tabletkę jak najszybciej. Przed kolejny tydzień trzeba także korzystać z dodatkowego zabezpieczenia.
- Pominięcie tabletki w 2 tygodniu – należy postąpić tak jak w przypadku pominięcia tabletki w 1 tygodniu.
- Pominięcie tabletki w 3 tygodniu – w tym przypadku po skończeniu opakowania trzeba rozpocząć nowe bez robienia siedmiodniowej przerwy. W tym przypadku także konieczne jest stosowanie dodatkowej formy zabezpieczenia przez siedem dni. Jeśli po skończeniu drugiego opakowania nie wystąpi krwawienie z odstawienia, mogło dojść do zapłodnienia. W takim przypadku warto wykonać test ciążowy lub zgłosić się do lekarza.
Wszystkie potrzebne informacje na temat działań, jakie należy podjąć po pominięciu tabletki, znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania. Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zapoznać się z tymi informacjami.
Jeśli obawiasz się, że będziesz miała trudności z zapamiętaniem o przyjęciu tabletki, pamiętaj, że istnieją sposoby na rozwiązanie tego problemu. Dostępne są aplikacje, które przypominają o tabletce, a także pozwalają robić różne notatki. Takie notatki to świetny sposób na to, aby sprawdzić, jak tabletki wpływają na samopoczucie. Dobrym pomysłem jest również ustawienie alarmu w telefonie, dzięki czemu nie zapomnisz o tabletce.
Czy tabletki antykoncepcyjne w 100% zapobiegają zajściu w ciążę?
Chociaż tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych form antykoncepcji, pamiętaj, że żadne zabezpieczenie nie daje 100% pewności. Warto jednak wiedzieć, że skuteczność tej formy antykoncepcji szacuje się aż na ponad 99%. Aby mieć większą pewność, należy przyjmować tabletki regularnie, zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Czy tabletki antykoncepcyjne działają dobrze? Oczywiście, że tak. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich pigułek oraz przyjmowanie ich zgodnie z zasadami. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz zgłosić się po poradę do lekarza. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są także teleporady. Dzięki nim możesz bowiem szybko otrzymać fachową odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania.