Tabletki awaryjne cieszą się sporą popularnością i budzą niemałe emocje. Nie brakuje zarówno ich zwolenników, jak i przeciwników, a powodem negatywnego do nich nastawienia wielu ludzi jest po prostu brak wiedzy na temat ich działania. Kontrowersje narastają w kwestii stosowanie tabletki dzień po podczas leczenia Hashimoto. Jak jest naprawdę? Czy możliwe jest bezpieczne stosowanie antykoncepcji hormonalnej, w tym także tabletki awaryjnej przy problemach z tarczycą? Sprawdźmy!
Czy antykoncepcja i Hashimoto to dobre połączenie?
Na początku warto podkreślić, że chęć stosowania antykoncepcji hormonalnej zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Każdy organizm jest inny, każdy ma inne potrzeby. Działanie antykoncepcji hormonalnej opiera się na dostarczeniu do organizmu syntetycznych hormonów płciowych, czyli progesteronu i estrogenów. Dzięki działaniu tych hormonów w organizmie zajście w ciążę jest bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe. Na rynku dostępne są różne rodzaje antykoncepcji hormonalnej, a w zależności od tego, jaki środek jest stosowany, owulacja może zostać zahamowana bądź opóźniona. Poza tym stosowanie środków hormonalnych zagęszcza śluz szyjkowy, co utrudnia poruszanie się plemników. Jeżeli już plemniki dostałyby się do dróg rodnych kobiety, zagnieżdżenie ewentualnego zarodka zostałoby opóźnione, co znacząco obniżyłoby szansę na ciążę.
Czy osoby cierpiące na Hashimoto mogą stosować antykoncepcję hormonalną?
Wszelkie badania wykazują, że o ile choroba Hashimoto jest odpowiednio leczona i regularnie kontrolowana, nie ma przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej, o ile oczywiście zostanie ona dobrana odpowiednio. Trzeba jednak mieć na uwadze ścisły związek pomiędzy estrogenami a tarczycą. Estrogeny są jednym ze składników antykoncepcji hormonalnej. Istnieje ryzyko, że doprowadzą one do wzrostu stężenia globuliny, która wiąże tyroksynę. Może to prowadzić do zaburzenia ilości tyroksyny w organizmie, a to z kolei prowadzi do wzrostu hormonu przysadki mózgowej TSH. Hormon ten jest odpowiedzialny za pobudzenie tarczycy do wydzielania hormonów. Czy to oznacza, że antykoncepcja hormonalna jest niebezpieczna dla tarczycy? Nie. Każdy organizm działa inaczej, dlatego tak ważne jest, by przy próbie stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcji hormonalnej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. To zapobiegnie wystąpieniu jakichkolwiek niezgodności.
Dostępne usługi:
Antykoncepcja a Hashimoto: fakty i mity
Wokół stosowania antykoncepcji hormonalnej podczas leczenia Hashimoto narosło wiele mitów, z którymi warto się rozprawić. Jeden z nich mówi o tym, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej prowadzi do niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto. Fakt jest taki, że Hashimoto jest chorobą autoagresywną. W organizmie osoby chorej pojawiają się przeciwciała skierowane przeciwko tarczycy. Tabletki antykoncepcyjne nie mają na to żadnego wpływu. Zarówno przy niedoczynności, jak i przy nadczynności tarczycy antykoncepcja hormonalna jest dopuszczalna, ale musi zostać skonsultowana z lekarzem. Ciekawostką może być fakt, że leczenie tarczycy nierzadko wręcz opiera się na podawaniu pacjentom hormonów płciowych, takich samych, jak te zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych. Faktem jest także, że zarówno sama choroba Hashimoto, jak i przyjmowane środki antykoncepcyjne mogą powodować wzrost stężenia prolaktyny. To z kolei może objawiać się zaburzeniami miesiączkowania, kłopotami z zajściem w ciążę. Jeśli poziom prolaktyny jest zbyt wysoki, zaleca się wprowadzenie leków obniżających go. Jednak, by poziom prolaktyny stał się przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji, musiałby być naprawdę bardzo wysoki, a to zdarza się relatywnie rzadko. To dlatego tak ważna jest regularna kontrola lekarska.
Czy leki stosowane w niedoczynności tarczycy obniżają działanie tabletki dzień po?
Nie istnieją żadne badania potwierdzające tezę, że leki stosowane w niedoczynności tarczycy obniżają działanie tabletki dzień po. Tabletka ta jest antykoncepcją awaryjną, a więc przyjmowaną jednorazowo, okazyjnie. Powodują one co prawda hormonalną burzę, która jednak bardzo szybko się uspokaja i wszystko wraca do normy. Nie ma podstaw, by sądzić, że stosowane na stałe leki mogą obniżyć działanie tabletki awaryjnej.
Czy preparaty antykoncepcyjne mogą potęgować złe samopoczucie towarzyszące chorobie Hashimoto?
Warto być przygotowanym na to, że choroba Hashimoto nie pozostaje obojętna dla naszego samopoczucia. Do najpopularniejszych skutków ubocznych choroby należy senność, zmęczenie, zaparcia, bladość skóry czy wypadanie włosów. Mogą pojawić się nieregularne miesiączki, paznokcie zaczynają się łamać, a skóra robi się blada i sucha. Popularne jest także nabywanie dodatkowych kilogramów, co ma związek przede wszystkim z zatrzymaniem wody w organizmie. Zupełnie podobne objawy może dać stosowanie antykoncepcji hormonalnej, szczególnie w pierwszych 3 miesiącach jej stosowania. Mogą pojawić się mdłości, wymioty, senność, włosy mogą wypadać, paznokcie łamać się, a twarz będzie wydawała się bardziej opuchnięta, co również ma związek z zatrzymywaniem wody w organizmie. Czy zatem można powiedzieć, że antykoncepcja hormonalna potęguje złe samopoczucie podczas Hashimoto? I tak, i nie. Każdy organizm jest inny i z pewnością nie każdy zareaguje w taki sam sposób. Może się okazać, że zupełnie nie zauważymy związku zażywanych środków hormonalnych z samopoczuciem.
Czy antykoncepcja może zaburzyć czynność tarczycy poprzez zwiększone wydzielanie TSH?
Z racji obecności w środkach antykoncepcyjnych dużych ilości estrogenów, możliwy jest wzrost stężenia TBG w organizmie. Zapotrzebowanie na TSH rośnie, dlatego przy stosowaniu środków antykoncepcyjnych w niektórych przypadkach może być konieczne zwiększenie dawki hormonów tarczycy. Jest to jednak kwestia indywidualna i z pewnością nie dotyczy każdego przypadku. Pewne jest, że zarówno tabletka awaryjna, jak i każda inna metoda antykoncepcji hormonalnej oddziałuje na układ hormonalny, co może wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne. Każda próba stosowania antykoncepcji hormonalnej musi więc być przeprowadzana pod okiem lekarza prowadzącego.