Mysimba, czy Xenical – czym się różnią i jak działają? Porównanie

xenical czy mysimba

Nadwaga i otyłość to problem, z którym boryka się wiele osób. Trudności w schudnięciu powodują, że szukamy wciąż nowych rozwiązań, które pomogą skutecznie zrzucić nadmierne kilogramy i cieszyć się szczupłą i zdrową sylwetką. Czasem dieta i aktywność to za mało, aby osiągnąć sukces, dlatego dobrym rozwiązaniem może być włączenie leków, wspomagających odchudzanie. Najpopularniejszymi środkami dostępnymi na polskim rynku są Xenical i Mysimba. Jak działają i czym się różnią? Który jest skuteczniejszy? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Xenical czy Mysimba – porównanie składu leków

Xenical przede wszystkim ma na celu zmniejszenie wchłaniania tłuszczów spożywanych w diecie. Lek działa w przewodzie pokarmowym, hamując wchłanianie tłuszczów, co powoduje, że organizm przyjmuje mniej kalorii, a więc możliwe jest skuteczne odchudzanie. Zgodnie z wynikami badań Xenical zmniejsza wchłanianie tłuszczów o około 30%.

Xenical – skład

Skład xenicalu opiera się przede wszystkim na substancji czynnej znanej pod nazwą Orlistat. To znana od wielu lat substancja lecznicza, która pomaga zmniejszyć masę ciała.

Mysimba – skład

Mysimba w składzie ma dwie substancje czynne: naltroksen i bupropion. Połączenie tych dwóch substancji zapewnia optymalny spadek ciała i przynosi dobre rezultaty w odchudzaniu. Mysimba oddziałuje na jądro łukowate podwzgórza (w którym znajduje się ośrodek głodu i sytości, regulujące pobieranie pokarmu) i mezolimbiczny dopaminergiczny układ nagrody. Dzięki temu lek powoduje odczucie sytości i ogranicza głód psychiczny, zmniejszając chęć na podjadanie. Dodatkowo niweluje efekt nagrody po jedzeniu, a więc skutecznie przeciwdziała zajadaniu stresu i spożywania pokarmów pod wpływem emocji. To skutkuje zmniejszeniem ilości przyjmowanego jedzenia, a w konsekwencji pozwala skutecznie schudnąć. Mysimba to lek najnowszej generacji, który hamuje łaknienie i odczucie głodu.

Podsumowując skład leków, a co za tym idzie mechanizm ich działania znacząco się od siebie różni. Xenical ogranicza wchłanianie tłuszczów, a Mysimba zmniejsza odczucie głodu. Jednak efekt pozostaje ten sam, a oba leki zmniejszają liczbę przyjmowanych kalorii i w konsekwencji przyczyniają się do utraty nadprogramowych kilogramów. Niezależnie od rodzaju stosowanego leku poza redukcją masy ciała, stosowanie leków i zmniejszenie masy ciała poprawia zdrowie pacjenta i pozytywnie wpływa na jego samopoczucie. Zmniejszenie obwodów ciała, poprawa insulinowrażliwości, wzrost cholesterolu HDL (tzw. dobry cholesterol), zmniejszenie obciążenia stawów i redukcja różnego rodzaju bólu, to tylko niektóre korzyści płynące ze zmniejszenia masy ciała.

Porównanie składu Xenical i Mysimba

  Xenical Mysimba

substanacja główna

 • orlistat
 • naltroksen
 • bupropion

substancje pomocnicze

 • celuloza mikrokrystaliczna
 • sól sodowa glikolanu skrobi (typ A)
 • powidon E1201
 • laurylosiarczan sodowy
 • talk
 • żelatyna
 • indygokarmina (E132)
 • dwutlenek tytanu (E171)
 • tusz drukarski jadalny
 • chlorowodorek cysteiny
 • celuloza mikrokrystaliczna
 • hydroksypropyloceluloza
 • stearynian magnezu
 • laktoza bezwodna
 • laktoza jednowodna
 • krospowidon typu A
 • lak aluminiowy z indygotyną
 • hypromeloza
 • disodu edetynian
 • krzemionka lokoidalna
 • alkohol poliwinylowy
 • tutanu dwutlenek
 • makrogol 3350
 • talk
 • lak aluminiowy z indygotyną

ilość tabletek w opakowaniu

84 112

Xenical czy Mysimba – porównanie skuteczności leków

Skuteczność stosowania leków na odchudzanie w dużej mierze zależy od przestrzegania zaleceń, co do ich stosowania. Kluczowe jest również dobre dopasowanie leku do sytuacji danej osoby i tego, co jest przyczyną problemu z otyłością. Trzeba też pamiętać, że ani Xenical, ani Mysimba nie są magicznymi pigułkami, a ich przyjmowanie nie wystarczy do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Najwyższa skuteczność tych leków obserwowana jest w połączeniu ze zwiększoną aktywnością fizyczną i zmianą diety. W przypadku wdrożenia wszystkich tych trzech elementów terapii obserwuje się wysoką skuteczność w odchudzaniu, która utrzymuje się przez długi czas, nawet po zakończeniu terapii.

Mysimba skuteczność

Lek Mysimba wykazuje dużą skuteczność szczególnie u osób, które borykają się z zaburzeniami odżywiania, które skutkują kompulsywnym objadaniem się lub jedzeniem pod wpływem emocji. Dzięki zmniejszeniu odczucia głodu oraz zahamowaniu głodu psychicznego Mysimba pozwala ograniczyć spożywanie nadmiernej ilości jedzenia pod wpływem stresu, zdenerwowania, czy smutku. Dlatego to właśnie u tych osób Mysimba przyniesie najlepsze rezultaty.

Xenical skuteczność

Xenical najlepsze efekty pozwala osiągnąć u osób, które poza otyłością lub nadwagą mają również problem z nieprawidłowym profilem lipidowym, a więc ze zbyt wysokim poziomem trójglicerydów lub cholesterolu. Pomaga skutecznie zmniejszyć masę ciała oraz poprawić wspomniane parametry krwi.

Najlepszym dowodem skuteczności obu leków jest fakt, że lekarze chętnie go polecają i przepisują osobom, które mimo zmiany stylu życia poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej wciąż nie mogą schudnąć. Jak wskazują lekarze i farmaceuci w przypadku niektórych osób wdrożenie farmakoterapii może być jedyną możliwością skutecznej utraty masy ciała.

Mysimba i Xenical – czy można przyjmować jednocześnie?

Wiele osób, które stosują farmakoterapię w odchudzaniu, chcąc przyspieszyć efekty, zastanawia się, czy można przyjmować Mysimba i Xenical jednocześnie. Niestety stosowanie dwóch leków w tym samym czasie może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych skutków ubocznych, a w szczególności tych ze strony wątroby. Jednak pamiętać należy, że obydwa leki wydawane są na receptę, a więc po uzgodnieniu ich stosowania z lekarzem. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może uznać, że korzyści płynące ze stosowania środków leczniczych przewyższają ryzyko i zapisać oba leki.

Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie tych leków jednocześnie na własną rękę (np. prosząc o receptę na Mysimbę i Xenical dwóch różnych lekarzy) może mieć fatalne konsekwencje zdrowotne. Dlatego leczenie otyłości należy przeprowadzać pod okiem jednego lekarza, zawsze informując go o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety. Tylko takie działanie zmniejszy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i zapewni zdrowie pacjentowi podczas terapii. Co ważne, receptę na Xenical i Mysimbę może przepisać lekarz dowolnej specjalizacji, a więc: internista, diabetolog, czy np. kardiolog.

Oczywiście, jeśli lekarz wyrazi zgodę to po zakończeniu leczenia jednym lekiem, można rozpocząć kurację przy pomocy drugiego środka leczniczego. Stosowanie Mysimba zazwyczaj trwa 3 miesiące, natomiast Xenical można przyjmować nie dłużej niż 6 miesięcy. Po zrobieniu stosownej przerwy, ustalanej indywidualnie przez lekarza kurację tym samym lub innym lekiem można powtórzyć. Taki czas przyjmowania leków ma ograniczyć skutki uboczne ich przyjmowania. Leczenie należy przerwać, jeśli po kilku tygodniach stosowania leku masa ciała nie zmniejszyła się. W takiej sytuacji należy ponownie skonsultować się z lekarzem, który przepisał lek, aby ustalić dalszy plan redukcji masy ciała.

Xenical czy Mysimba – opinie

Opinie osób stosujących Xenical i Mysimba są mocno podzielone, a w Internecie znaleźć można zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Wiele osób jest zadowolonych z zastosowanej kuracji niezależnie, który lek przyjmowały. Jak wskazują opinie forumowiczów, Xenical faktycznie pomaga zmniejszyć masę ciała, zwłaszcza jeśli wprowadziło się zmiany w swojej diecie i zwiększyło się ilość ruchu. Niestety pojawiają się również opinie, że lek ten powoduje wiele skutków ubocznych. Jednak ich wystąpienie zależy od indywidualnej wrażliwości danej osoby.

Pozytywnie opinie zbiera również Mysimba, która chwalona jest przede wszystkim za zmniejszenie chęci podjadania i zwiększenie odczucia sytości, co pozwala na skuteczne wprowadzenie zbilansowanej diety. Dzięki temu efekty ze stosowania leku są długotrwałe. Wśród opinii znaleźć można również niezadowolone osoby, które jako główne wady wymieniają działania niepożądane i cenę leku.

Część opinii wskazuje, że użytkownicy nie osiągnęli oczekiwanej redukcji masy ciała, ale zazwyczaj pojawia się w nich informacja, że terapia została dość szybko przerwana. Tymczasem pierwsze efekty stosowania zarówno Xenicalu, jak i Mysimby można zauważyć dopiero po kilku tygodnia stosowania leku. Natomiast ocenę skuteczność przeprowadzać należy po 3 miesiącach w przypadku stosowania Xenicalu i po 4 miesiącach przy kuracji Mysimbą. Jak widać, jest to dość długi czas, o którym należy pamiętać przed rozpoczęciem terapii. Zbyt wygórowane oczekiwania i chęć uzyskania szybkich efektów mogą niesłusznie zniechęcić do dalszej kuracji.

Zdecydowanie na korzyść Xenicalu przemawia jego niższa cena, która jest zdecydowanie korzystniejsza od ceny Mysimba. Trzeba bowiem pamiętać, że aktualnie leki na otyłość nie są refundowane, a farmakoterapia może być bardzo droga. Stosowanie leków na odchudzanie jest zdecydowanie droższe niż zażywanie popularnych suplementów na odchudzanie. Jednak jak wynika z badań klinicznych i opinii osób, które je stosowały, leki są dużo skuteczniejsze, pomagając zmniejszyć masę ciała i zmienić nawyki żywieniowe. Dzięki temu efekty są długotrwałe i przynoszą wiele korzyści zdrowotnych.

Xenical czy Mysimba – skutki uboczne leków

Xenical i Mysimba to leki (a nie suplementy diety!), które wydawane są na receptę, gdyż tak jak wszystkie inne środki lecznicze mogą wywoływać niekorzystne skutki uboczne. Związane jest to z zawartymi w nich substancjami czynnymi, które wykazują dużą skuteczność działania, ale u niektórych osób mogą dawać niepokojące objawy. Należy pamiętać, aby o wszystkich występujących działaniach niepożądanych poinformować swojego lekarza, a także, aby przed rozpoczęciem terapii powiedzieć lekarzowi o wszystkich innych lekach, które się przyjmuje lub planuje przyjmować w najbliższym czasie. Oczywiście skutki uboczne nie wystąpią u każdej osoby, która przyjmuje te leki, a stopień nasilenia objawów może być bardzo różny w zależności od indywidualnej wrażliwości na konkretne substancje.

Możliwe skutki uboczne przyjmowania Mysimba to przede wszystkim: nudności, zaparcia, wymioty, bezsenność, niepokój ruchowy, bóle stawowe i mięśniowe. Wśród niepożądanych skutków ubocznych, które rzadziej występują u pacjentów, wymienia się: zawroty głowy, suchość w ustach, zmniejszone łaknienie, drażliwość, lęk, depresja, zaburzenia odczuwania smaku, uderzenia gorąca, biegunka, ból brzucha.

Jako możliwe niepożądane skutki przyjmowania leku Xenical producent wymienia przede wszystkim: grypa, hipoglikemia u chorych na cukrzycę typu 2, ból głowy, zakażenia górnych dróg oddechowych, plamienie tłuszczowe z odbytu, bóle brzucha. Rzadziej występują: lęk, zakażenia dolnych dróg oddechowych, luźne stolce, ból lub dyskomfort w obrębie odbytu.

To właśnie ze względu na możliwe działania niepożądane Mysimba i Xenical powinny być stosowane tylko w określonych przypadkach, tak aby możliwe korzyści wynikające z ich stosowania przewyższały ewentualne ryzyko. Zarówno Xenical, jak i Mysimba zalecane są osobom, których BMI wynosi powyżej 30 lub osobom z BMI, wynoszącym 27 – 30, u których występują choroby towarzyszące takie jak cukrzyca, czy nadciśnienie. Jest to więc lek dedykowany osobom ze znaczną nadwagą lub z otyłością. Wysokość BMI wpływa również na dawkowanie leku Xenical: osoby z nadwagą (BMI 27 – 30) powinny przyjmować pół tabletki 3 razy na dobę, a osoby z otyłością (BMI powyżej 30) lub czynnikami ryzyka 1 tabletkę 3 razy na dobę.

Warto pamiętać, że otyłość to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim duży problem zdrowotny, który może przyczynić się do rozwoju kolejnych chorób. Schudnięcie pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju tych chorób i pozwala osiągnąć piękną, szczupłą sylwetkę. Skutecznym sposobem redukcji masy ciała może być przyjmowanie leków takich jak Xenical, czy Mysimba. Wybór leku powinien być uzależniony od indywidualnej sytuacji danej osoby, dzięki czemu terapia przyniesie najlepsze efekty.

Dostępne usługi

4/5 - (148 votes)