Niezabezpieczony stosunek seksualny wiąże się z ryzykiem zajścia w ciążę. Przy regularnych cyklach do zapłodnienia może dojść pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego kobiety. Musi dojść do „spotkania” dojrzałej komórki jajowej i aktywnego plemnika. W Polsce edukacja seksualna ciągle jest na niskim poziomie. Młode kobiety mają niewielką wiedzę na temat tego kiedy z dużym prawdopodobieństwem mogą zajść w ciąże, a kiedy to ryzyko jest mniejsze. Trzeba wiedzieć, że proces zapłodnienia może trwać średnio od kilkunastu do 48 godzin.
Plemniki są aktywne przez 70 godzin od stosunku, natomiast dojrzała komórka jajowa 12-24 godziny. Zatem do zapłodnienia może dojść przy stosunku nawet kilka dni przed owulacją. Natomiast do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w macicy dochodzi najczęściej w 6 lub 8 dobie od zapłodnienia. Recepta na antykoncepcję awaryjną może być wydana nie tylko przez ginekologa w przychodni stacjonarnej. Takie usługi świadczy przychodnia online. W Polsce można stosować dwa rodzaje tabletek dzień po – ellaOne i Escapelle. Która z nich będzie lepsza? Poznajmy wszystkie podobieństwa i różnice.
Ellaone, czy escapelle? Klasyczna antykoncepcja czasem zawodzi
Wiele osób stosuje chybioną antykoncepcję jaką jest stosunek przerywany. Trzeba wiedzieć, że przed wytryskiem do dróg rodnych kobiety także dostają się żywe plemniki i również może dojść do zapłodnienia. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy. W preejakulacie, czyli substancji wytwarzanej przez organizm mężczyzny podczas stosunku znajdują się żywe plemniki i choć prawdopodobieństwo zapłodnienia jest mniejsze niż podczas wytrysku, to jednak istnieje. Zatem jeśli stosunek odbywał się bez zabezpieczenia, a kobieta chce mieć pewność, że nie zajdzie w ciążę, może sięgnąć po antykoncepcję awaryjną.
Jest to tabletka dzień po. Recepta online wypisywana jest przez lekarza specjalistę i przesyłana SMS-em na podany numer telefonu. Można ją zrealizować w każdej aptece. Przed wypisaniem recepty odbywa się konsultacja lekarska, to znaczy pacjentka ma obowiązek wypisania formularza, w którym uzupełnia wszystkie dane na temat swojego stanu zdrowia. Pacjentka wskazuje również kiedy doszło do stosunku. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz decyduje czy kwalifikuje się ona do antykoncepcji hormonalnej. Są różne sytuacje, kiedy klasyczna antykoncepcja, to znaczy stosowanie prezerwatyw zawodzi.
Escapelle, czy ellaone?
Trzeba pamiętać, że te produkty także mają swój termin przydatności, a ponadto może dojść do uszkodzenia prezerwatywy, np. paznokciem przy otwieraniu. Jeśli nie masz pewności, co do skuteczności zastosowanej antykoncepcji, możesz skierować zapytanie do przychodni online. Warto wiedzieć, że w ten sposób można uzyskać receptę nie tylko na antykoncepcję awaryjną, czyli tabletki dzień po, ale również antykoncepcję hormonalną. Przychodnia działa 24/7 zatem, zawsze można uzyskać pomoc, wszak zwłaszcza w przypadku antykoncepcji awaryjnej bardzo liczy się czas. Koszt też nie jest duży bo wypisanie recepty online to 50-100 zł, zatem znacznie mniej niż za klasyczną wizytę ginekologiczną, którą w nagłej sytuacji trzeba umówić prywatnie, a jej koszt wynosi od 200 zł wzwyż, gdyż należy do niej doliczyć wykonywane rutynowe i dodatkowe badania.
Escapelle, czy ellaOne – który awaryjny środek antykoncepcyjny wybrać?
Trzeba wiedzieć, że dostępne w Polsce tabletki dzień po różnią się składem, a więc mają inną substancję czynną. W przypadku Escapelle jest to lewonorgestrel, czyli syntetyczny hormon, który hamuje uwolnienie komórki jajowej opóźniając owulację i wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym utrudniające przemieszczanie się plemników. Głównym składnikiem Ellaone jest uliprystal, który wstrzymuje działanie hormonu luteinizującego, czyli hamuje jajeczkowanie. Oba środki mogą być zatem skuteczne w późnym zapobieganiu ciąży, to znaczy po stosunku. Jednak jak skuteczne może być ich działanie?
Ellaone, czy Ecapelle? Skuteczność działania leków
Warto wiedzieć, że Escapelle wykazuje największą skuteczność działania do 12 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Jeśli tabletka zostanie zażyta do 72 godzin od odbytego stosunku, to jej skuteczność wyniesie około 84%. Po tym czasie znacząco spada i wtedy należy się zastanowić czy nie lepiej sięgnąć po Ellaone. Na przyjęcie tego preparatu kobieta ma więcej czasu, bo jest skuteczny do 120 godzin od stosunku, czyli nawet do 5 dni. Obydwa preparaty bardzo szybko się wchłaniają i mają dodatek laktozy, o czym powinny pamiętać osoby z nietolerancją tej substancji.
Możliwe działanie niepożądane – podobne w przypadku obydwu preparatów
Po zażyciu tabletek dzień po Ellaone lub Escapelle mogą wystąpić skutki uboczne. Należą do nich przede wszystkim nudności, wymioty, czy bóle podbrzusza. Mogą wystąpić także plamienia śródcykliczne. Trzeba jednak pamiętać, że takie objawy nie zawsze występują i tabletki mogą być dobrze tolerowane. Można je przyjmować zarówno przed posiłkiem, jak i po posiłku.
Escapelle, czy ellaone? Które tabletki dzień po warto wybrać?
Rodzaj tabletek należy dobrać indywidualnie, a w szczególności trzeba zwrócić uwagę na to kiedy odbywało się niezabezpieczony stosunek, gdyż to ma kluczowe znaczenie. Escapelle to środek, który należy wziąć w dość krótkim czasie, już na następny dzień, natomiast Ellaone może być skuteczny nawet po dwóch, trzech dniach, pod warunkiem, że nie doszło już do zapłodnienia. Trzeba bowiem pamiętać, że żadna z tabletek nie jest wczesnoporonna i absolutnie nie mają one nic wspólnego z aborcją. Są to środki antykoncepcji awaryjnej, które mają pomóc kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji, które nie są gotowe zostać matkami i chcą mieć większą pewność, że do zapłodnienia nie dojdzie.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że im później weźmie się tabletkę dzień po, tym większa szansa, że pomimo zażycia preparatu zajdzie się w ciążę. Warto zatem nazwę traktować dość dosłownie i po antykoncepcję awaryjną sięgać jak najszybciej, gdyż żadna antykoncepcja nie daje 100% pewności, że nie zajdzie się w ciążę, jednak to ryzyko może znacząco niwelować. Stąd działalność przychodni online jest bardzo potrzebna. Receptę na tabletki Escapelle lub Ellaone można uzyskać w krótkim czasie, po weryfikacji formularza zgłoszeniowego przez lekarza, co może nastąpić nawet w ciągu godziny.
Escapelle, czy ellaone? Jak uzyskać receptę?
Wtedy kiedy liczy się czas i nie ma możliwości oczekiwania na wizytę u ginekologa kilka dni, przychodnia online jest zawsze do dyspozycji. Zgłoszenia weryfikowane są przez dyplomowanych lekarzy, zatem nie należy się obawiać, że zostanie się potraktowanym nieprofesjonalnie. Ponadto w tak delikatnej kwestii, np. kiedy doszło do przemocy seksualnej, często kontakt bezpośredni jest trudny dla kobiety. Jest to w pełni zrozumiałe i tutaj działalność przychodni online jest jak najbardziej potrzebna. Tabletki dzień po pozwolą uniknąć niechcianej ciąży, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą online. W dobie pandemii to także najbezpieczniejszy sposób kontaktu z lekarzem w celu zdobycia recepty na środki antykoncepcyjne i antykoncepcję awaryjną.