Tabletka 24 po – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

tabletka 24 po

Tabletka 24 po – antykoncepcja awaryjna

Tabletka awaryjnej antykoncepcji, zwana również tabletką 24 po, to swoista „ostatnia deska ratunku” przed nieplanowaną ciążą. Gdy zawiodą poprzednie metody antykoncepcji lub nie zdecydowaliście się na zabezpieczenie i obawiasz się, że po stosunku może dojść do zapłodnienia, pora sięgnąć po tzw. antykoncepcję ratunkową. Tabletka postkoitalna uchroni Cię przed ciążą, która może wynikać ze stosunku odbytego nie dalej niż 72 godziny wstecz. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu i sprawdźmy, kiedy tabletka 24 po okaże się skutecznym rozwiązaniem.

Czym jest tabletka 24 po?

Pigułka awaryjnej antykoncepcji, zwana również tabletką 24 po, stanowi ostatnią formę zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Przyjmuje się ją bezpośrednio po odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub w momencie, gdy przerwiemy cykl przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Skuteczność takiej tabletki możliwa jest tylko wtedy, gdy zażyje się ją maksymalnie do 72 godzin po odbyciu stosunku. Co istotne, tabletki te nie obciążają organizmu, można przyjmować je z innymi lekami, należy jedynie uważać, by nie spożywać alkoholu przez najbliższe kilka godzin.

Część kobiet mogłoby się zapytać o sens nazwy – skoro należy ją zażyć maksymalnie do 72 godzin, to skąd to „24 po” w nazwie? Doba, czyli dwadzieścia cztery godziny, to okres w którym tabletka daje najlepsze rezultaty. Skuteczność tej tabletki określa się odsetkiem unikniętych zapłodnień – do 24 godzin ta skuteczność oscyluje wokół 100%, a z każdą kolejną godziną zaczyna spadać. Kluczowe więc jest jak najwcześniejsze jej przyjęcie, tak aby zmaksymalizować jej możliwości i uchronić się przed nieplanowaną ciążą.

Jak działa tabletka „24 po”?

Naturalnym celem awaryjnej antykoncepcji jest zapobiegnięcie zapłodnieniu post factum, czyli po odbyciu stosunku seksualnego. Metody, którymi można osiągnąć ten cel, są różne – zależy to bowiem od substancji zawartych w tabletce. Przyjrzyjmy się działaniom dwóch preparatów dostępnym w Polsce: Ellaone i Escapelle. Ceny za poszczególne preparaty wynoszą kolejno około 100 PLN oraz niecałe 50 PLN – oczywiście, ceny te mają charakter wyłącznie informacyjno-szacunkowy i mogą się nieznacznie różnić od realnych, rynkowych cen.

Ellaone działa na dwa sposoby: zawarty w tabletce octan uliprystalu hamuje owulacje, przez co nie może dojść do zapłodnienia. Substancje pomocnicze znajdujące się w Ellaone powodują, że zarodek ma zdecydowanie utrudnioną implantację. Skuteczność w ciągu 24 godzin od zbliżenia szacuje się na 98,6%. Escapelle z kolei zawiera lewonorgestrel, który doprowadza do zmian w endometrium. Na skutek zażycia Escapelle, zagnieżdżenie się zarodka jest niemożliwe, a więc nie ma możliwości do zajścia w ciążę. Skuteczność w ciągu 24 godzin od zbliżenia wynosi między 98 a 99%

Czy tabletka „24 po” na zawsze odbiera możliwość zajścia w ciążę?

Niektóre kobiety obawiają się, że jednorazowe przyjęcie pigułki 24 po już na zawsze odbierze im możliwość podjęcia macierzyństwa. Obawa ta dotyczy zazwyczaj działania poszczególnych składników pigułek: octanu uliprysatalu lub lewonorgestrelu. Niestety, na skutek niewystarczającej edukacji seksualnej wciąż rodzą się zupełnie niepotrzebne niepokoje i mity wyssane z palca o „niszczycielskim działaniu tabletki 24 po„. Jak więc wygląda ta kwestia naprawdę?

Nieprawdą jest to, że raz zażyta tabletka 24 po blokuje możliwość późniejszego zajścia w ciążę. Gdyby tak było, to tabletka ta miałaby zupełnie inny status prawny, a jej dystrybucja byłaby o wiele bardziej restrykcyjna. Nawet jak przyjmiemy kilka lub kilkanaście takich preparatów, to po ich odstawieniu i upłynięciu pewnego czasu możliwe jest zajście w ciąże. Co najważniejsze – podejmując decyzje o macierzyństwie, nie będziesz musiała się obawiać ewentualnych komplikacji ciąży; tabletka w żaden sposób nie uszkodzi Twojego organizmu.

Gdzie dostaniemy tabletki „24 po”?

Tabletki 24 po do nabycia są w każdej aptece – zarówno tej stacjonarnej, jak i internetowej. Jednak do pomyślnej transakcji konieczne będzie posiadanie stosownej recepty, bez niej żadna apteka nie sprzeda nam ani Escapelle, ani Ellaone. Jeśli kiedykolwiek ktoś proponował Ci tabletkę 24 po bez recepty, możesz być pewna, że był to środek albo nieprzebadany i niedopuszczony do obrotu rynkowego (co jest wręcz proszeniem się o kłopoty), albo nie była to pigułka postkoitalna. Jeśli zaś chodzi o samą receptę – honorowane są zarówno te, które wystawi Ci ginekolog osobiście, jak również takie, które otrzymasz podczas teleporady od lekarza.

Jak uzyskać receptę na tabletkę „24 po”?

Aby uzyskać receptę na taki preparat, konieczna będzie wizyta online, który – na podstawie ankiety medycznej oraz ewentualnych badań – przepisze jeden z dwóch specyfików. Jednak ze względu na specyfikację tych tabletek, konieczne jest działanie natychmiastowe i nie można pozwolić sobie nawet na dzień opóźnienia. Dobrze wiemy, że ginekolog nie ma możliwości przyjęcia nas „od ręki”, a i niekiedy sobotnie, niedzielne czy świąteczne zamknięcie placówki medycznej może skutecznie pokrzyżować plany.

Z myślą o takich sytuacjach powstają przychodnie online – w stu procentach zdalne, bezpieczne i legalne placówki, w których lekarze specjaliści przyjmują pacjentki chcące uzyskać tabletkę 24 po. Zaletą takich miejsc jest łatwy, internetowy dostęp, co stanowi znaczne ułatwienie dla kobiet mieszkających z dala od placówki ginekologicznej. Dodatkowo, lekarze dyżurują tam 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, wliczając w to soboty, niedziele i święta – to z kolei pozwala na natychmiastowe otrzymanie recepty, z którą wystarczy udać się do apteki.

Dostępne konsultacje

[products columns=”4″ orderby=”title” order=”ASC” ids=”12275, 14800, 14410, 14807″]

Przychodnia online – teleporada antykoncepcyjna

Dostęp do przychodni online jest całkowicie darmowy – nie trzeba nigdzie się rejestrować, wysyłać płatnych SMS-ów czy zgadzać się na marketingi. Jedyne, za co przyjdzie zapłacić pacjentkom, jest wykupienie teleporady, która kosztuje nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. Cała procedura wygląda następująco:
1. Opłacasz koszt teleporady, która zostanie dla Ciebie zrealizowana natychmiastowo;
2. Wypełniasz ankietę medyczną, na podstawie której dyżurujący lekarz oceni Twój stan zdrowia;
3. Jeśli ginekolog nie będzie widział przeciwwskazań, wystawi Ci receptę na tabletkę 24 po;
4. Na maila otrzymasz e-receptę, a na podany numer telefonu przyjdzie kod SMS z numerem recepty;
5. Udajesz się do dowolnej apteki i kupujesz przepisaną tabletkę – taka e-recepta będzie honorowana w każdej placówce.

Cała procedura jest błyskawiczna – po potwierdzeniu wpłaty lekarz jest od razu do Twojej dyspozycji, a zapoznanie się z ankietą i wystawienie recepty trwa nie więcej niż 15 minut. Dane udostępnione w ramach ankiety medycznej są całkowicie bezpieczne, a wgląd do nich ma wyłącznie prowadzący poradę lekarz ginekolog. Nie pozostaje więc nic innego, jak skorzystać z tej metody w przypadku decyzji o antykoncepcji awaryjnej.