Na czym polega działanie tabletki “dzień po”?

Tabletka na awaryjną sytuację

Tabletka “dzień po” często nazywana jest antykoncepcją awaryjną, ponieważ najczęściej używa się jej w nagłych, niespodziewanych sytuacjach. Tabletka antykoncepcyjna po jest często wybieranym rozwiązaniem dla par, które nie planują dzieci, a podczas stosunku pękła lub ześlizgnęła się im prezerwatywa albo kiedy zapomnieli o zabezpieczeniu.

Wiele kobiet często zastanawia się na czym polega działanie tabletki 72h po. Jedne uważają, że jest ona niebezpieczna dla zdrowia, a jeszcze inne mimo niewiedzy stosują ją bez oporów w nagłych sytuacjach.

Na czym polega działanie pigułki po?

Antykoncepcja po stosunku ma za zadanie opóźnić lub nawet zahamować jajeczkowanie. Jednak kiedy doszło już do owulacji i komórka jajowa została uwolniona z jajnika, jej zadanie polega na niedopuszczeniu plemników do komórki jajowej. Tabletka zagęstsza śluz i uniemożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej.

Tabletki antykoncepcji awaryjnej dostępne na rynku w głównej mierze w swoim składzie zawierają octan uliprystalu lub lewonorgestrel. Obydwie substancje mają za zadanie wpłynąć na owulację u kobiety oraz pomóc jej zapobiec ciąży.

Dostępne usługi

Jak i kiedy najlepiej zażyć tabletkę “dzień po”?

Antykoncepcję awaryjną należy przyjąć doustnie. Najskuteczniejsze działanie będzie mieć kiedy zażyje się ją jak najszybciej po odbytym stosunku. Im dłużej będzie się zwlekało z przyjęciem tabletki “dzień po”, tym może okazać się na mało skuteczna. Najpóźniej kiedy zalecane jest zażyć pigułkę to do 72 godzin po współżyciu. Czasami wymienia się także do 5 dni, jednak to zależy od tabletki. Przed przyjęciem tabletki jeden dzień po, należy skonsultować się z lekarzem oraz dokładnie przeczytać ulotkę. Warto również mieć świadomość, że po zażyciu mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne. Takie jak: biegunka, krwawienia, bóle i zawroty głowy, a nawet wcześniejsza lub nieco opóźniona miesiączka. Należy też pamiętać, że zbyt częste stosowanie tabletki 72h po może znacząco wpłynąć na zdrowie kobiety, dlatego w ich przyjmowaniu należy zachować umiar i rozsądek.

5/5 - (3 votes)