Jak stosować antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcja awaryjna – ratunek dla wielu kobiet

Antykoncepcja awaryjna jest stosowana w nagłych, niespodziewanych sytuacjach. Na przykład kiedy inny sposób zabezpieczenia okaże się nieskuteczny lub zapomni się o nim.

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej

W przeciwieństwie do pigułek antykoncepcyjnych, tabletkę “dzień po” należy zażyć po stosunku – najlepiej w ciągu 72 godzin po. Niektóre tabletki można nawet przyjąć do 120 godzin po odbytym stosunku. Im szybciej weźmie się pigułkę “dzień po”, tym większe szanse na zapobiegnięcie ciąży.

Działanie tabletek po stosunku polega na zahamowaniu lub opóźnieniu jajeczkowania. Często zagęszczają one także śluz, aby plemniki nie miały szans przedostać się przez niego do komórki jajowej. Jeśli kobieta jest już w ciąży, tabletki okażą się nieskuteczne, więc tylko niepotrzebnie wyda się pieniądze. Należy także pamiętać, aby nie stosować tej metody antykoncepcji dwa-trzy razy podczas jednego cyklu. Dlatego nie powinno się używać antykoncepcji awaryjnej jako regularnego sposobu unikania ciąży. Jest to zabezpieczenie, którego powinno się używać tylko w nagłych sytuacjach. Jeśli ktoś nie planuje dziecka, wskazane są w tym przypadku inne metody antykoncepcji. Jest ich na rynku mnóstwo, więc każdy wybierze dla siebie coś odpowiedniego.

dostępne usługi

Tabletka dzień po – najważniejszy jest rozsądek

Stosując antykoncepcję awaryjną należy mieć na uwadze także to, że może nieść ze sobą niepożądane skutki uboczne. Na przykład: bóle brzucha, uczucie zmęczenia czy bolesną miesiączkę. Oczywiście, tego rodzaju antykoncepcja jest bezpieczna, jednak jak we wszystkim, tak i w stosowaniu tabletek “dzień po” należy zachować zdrowy rozsądek oraz umiar. Zbyt częste i nieodpowiednie ich stosowanie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kobiety.

3,9/5 - (9 votes)