Jedna tabletka – mnóstwo kontrowersji
Wokół antykoncepcji awaryjnej jest wiele kontrowersji. Pigułka antykoncepcyjna po stosunku ma na celu opóźnienie lub zahamowanie jajeczkowania, aby zapobiec ciąży. Takie działanie jest legalne i dopuszczalne w wielu krajach na świecie.
Recepta obowiązkowa
Kilka lat temu, tabletka “dzień po” była dostępna bez recepty, jednak od lipca 2017 roku, aby kupić tego rodzaju antykoncepcje należy udać się do lekarza po wypisanie recepty. Stało się tak, ponieważ Senat przyjął nowelizację ustawy o opiece zdrowotnej. Od tamtego czasu, chcąc skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, należy odwiedzić lekarza. Jednak, jeśli kobieta chce zaoszczędzić czas, który w takiej sytuacji jest bardzo ważny, może skorzystać z możliwości wizyty online. Podczas wizyty internetowej lekarz wystawia e-receptę, którą następnie można zrealizować w każdej aptece. Wizytę online można odbyć także w nocy czy w święta, kiedy tradycyjna wizyta lekarska w ogóle nie byłaby możliwa. Po wspomnianej wcześniej nowelizacji ustawy o opiece zdrowotnej z 24 czerwca 2017 roku, pigułkę “dzień po” może wydać każdy lekarz.
Antykoncepcja awaryjna, choć owiana jest mnóstwem kontrowersji jest legalna, jednak wymaga recepty. W Unii Europejskiej zaledwie w kilku krajach trzeba mieć receptę, aby móc kupić tabletkę “dzień po”. Są to Polska, Litwa, Estonia czy Węgry. W większości krajów nie jest ona wymagana, można tam kupić tabletkę w niemal każdej aptece.