Bezpieczeństwo przede wszystkim
Antykoncepcja awaryjna stosowana jest w nagłych sytuacjach, na przykład kiedy zapomniano o zabezpieczeniu lub okazało się ono nieskuteczne. Nie należy stosować tego rodzaju antykoncepcji nie częściej niż dwa-trzy razy w czasie cyklu.
Popularny środek wśród tego rodzaju antykoncepcji – ellaOne w 2009 roku został dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Kilka lat później, bo w 2015 roku, Komisja Europejska zezwoliła na sprzedaż pigułki “dzień po” bez recepty. W Polsce przez pewien czas można było zakupić tabletkę po stosunku nie posiadając wypisanej recepty. Jednak w 2017 roku, przyjęto nowelizację ustawy o opiece zdrowotnej, która wprowadziła konieczność posiadania recepty, aby móc kupić ten środek antykoncepcji. Zmiana ta usprawiedliwiona została względami bezpieczeństwa farmakoterapii. Mimo że powszechnie wiadomo, że tabletki “dzień po” są bezpieczne, oczywiście przy odpowiednim stosowaniu. W wielu krajach może je zakupić nawet w drogerii.
Dostępne usługi
Czy lekarz może odmówić tobie wypisania recepty?
Czasami lekarz może odmówić wypisania tobie tabletek. Dzieje się tak, gdy np posiadasz ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub cierpisz na nadwrażliwość na niektóre substancje znajdujące się w tego rodzaju środku antykoncepcyjnym. Dla tych kobiet stosowanie pigułek “dzień po” mogłoby okazać się ryzykowne.
Używaj pigułki po z głową
Odpowiednio używane tabletki antykoncepcji awaryjnej po stosunku nie powinny stanowić dla ciebie zagrożenia. Jednak mogą przynieść ze sobą niepożądane skutki. Takie jak: mdłości, wymioty, zmiany nastroju, bóle głowy lub brzucha. Nawiązując do wcześniejszych wspomnień – antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna. Jednak podczas jej stosowania powinnaś dokładnie kierować się zaleceniami z instrukcji, a także zachować rozsądek.