EllaOne to jedna z dwóch dostępnych w Polsce tabletek „dzień po”. Mają one zapobiec zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy. Można ją zażyć do 5 dni od odbytego stosunku, oczywiście najskuteczniejsza jest w pierwszej dobie. Warto podkreślić, że gdy już dojdzie do zapłodnienia – tabletka ta nie wywoła poronienia. Jest jedynie jednym ze sposobów zapobiegania ciąży, antykoncepcją awaryjną, stosowaną gdy inne metody zawiodły.
Czy cykl miesiączkowy po EllaOne może być odrobinę zaburzony czy nie ma ona wpływu na jego przebieg i długość? Czy są dni, kiedy tabletka jest bardziej lub mniej skuteczna? Czy cykl po EllaOne się zmienia? Te i inne kwestie postaramy się rozstrzygnąć.
Tabletka ellaone a cykl miesiączkowy
Jaka jest korelacja Ellaone a cykl miesiączkowy? Otóż tabletka może być zażyta w dowolnym dniu cyklu. Ważne jest, by było to do 5 dni od odbycia stosunku, bo w tym czasie może być skuteczna. Kiedy pękła prezerwatywa, wypadła spirala albo kobieta odbyła stosunek niezabezpieczony, może uzyskać receptę online na tabletkę ellaone. Lekarz przepisze ją po zapoznaniu się z wypełnionym formularzem na temat stanu zdrowia. Jeśli nie ma przeciwwskazań wystawi e-receptę, którą można wykupić w dowolnej aptece. Cały proces jest niezwykle dyskretny i szybki.
Sama tabletka zawiera substancję czynną zwaną octan uliprystalu. Istnieją przeciwwskazania do przyjęcia leku. Są to zaburzenia o charakterze zakrzepowo-zatorowym, ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, choroba nowotworowa, zaburzenia w pracy wątroby, astma, a także choroba Leśniewskiego-Crohna. Nie można łączyć zwykłych tabletek antykoncepcyjnych ze stosowaniem Ellaone. To znaczy nie można ich przyjmować jednocześnie, a dotyczy to zwłaszcza tabletek antykoncepcyjnych zawierających lewonorgestrel. Jak wygląda stosowanie Ellaone. Cykl nie powinien znacząco zmienić się po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej.
Miesiączka może spóźnić się do kilku dni albo pojawić się dopiero w kolejnym cyklu. Niemniej jednak w przypadku opóźnienia sięgającego tydzień lub więcej należy udać się do ginekologa w celu potwierdzenia lub zanegowania ciąży w badaniu. Tabletki Ellaone nie powinno się brać więcej niż raz w jednym cyklu. Może mieć wpływ na obfitość lub skąpość krwawienia miesięcznego.
Tabletka ellaone w 10 dniu cyklu miesiączkowego
Ponieważ, plemniki w kwaśnym środowisku pochwy mogą przeżyć od 2-3 dni, a w przypadku najbardziej żywotnych nawet 5 dni, jak najbardziej w przypadku niezabezpieczonego stosunku warto sięgnąć po tabletkę Ellaone w 10 dniu cyklu. Ogólnie tabletkę można wziąć w każdym dniu cyklu, pod warunkiem, że w danym cyklu nie była już zażywana. Przedawkowanie może prowadzić do rozregulowania cyklu miesięcznego i innych dolegliwości, choćby nudności czy bólu brzucha.
Tabletka ellaone w 12 dniu cyklu miesiączkowego
Tabletkę Ellaone można wziąć w dowolnym dniu cyklu miesięcznego, na który przypada maksymalnie jedna tabletka. Jednak nie zaleca się zbyt częstego korzystania z antykoncepcji awaryjnej, gdyż podobnie jak zażywanie tabletki ze stosowaną zwykle antykoncepcją czy przedawkowanie może doprowadzić do rozregulowania cyklu miesięcznego. Ellaone w 12 dniu cyklu może skutecznie zapobiegać zajściu w ciąże poprzez opóźnienie owulacji. Trzeba pamiętać, że odbycie stosunku później w tym samym cyklu bez zabezpieczenia może tym samym doprowadzić do zapłodnienia w związku z przesunięciem jajeczkowania.
Dwie tabletki ellaone w jednym cyklu miesiączkowym?
Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy mogą wziąć dwie tabletki Ellaone w jednym cyklu? Otóż odpowiedź może być tu tylko jedna. Oczywiście nie, bowiem tabletka ma zadanie opóźniające owulację, zatem dwukrotne zażycie w tym samym cyklu spowoduje jego całkowite rozregulowanie.
Zażycie Ellaone dwa razy w cyklu może doprowadzić do krwawienia śródmiesięcznego, upławów z pochwy, a także znacznego opóźnienia miesiączki. Ale równie dobrze mogą nie wystąpić żadne wymienione skutki niepożądane leku. Ponadto zawsze w takiej sytuacji znacząco przesuwa się owulacja, co w związku z tym niesie ze sobą ryzyko ciąży w przypadku kolejnego niezabezpieczonego czy źle zabezpieczonego stosunku. Takie jest bowiem działanie leku Ellaone, że opóźnia lub hamuje proces owulacji. Jeśli doszło do uwolnienia komórki przed zażyciem tabletki, czyli wcześniejszej owulacji, nie będzie ona skutecznie zapobiegać ciąży.
Tabletka ellaone a zaburzenia i rozregulowanie cyklu miesiączkowego
Jednym z ważnych zagadnień jest to, czy EllaOne rozregulowuje cykl? Trzeba wiedzieć, że może dochodzić do przesunięcia zarówno samej owulacji, jak i późniejszego krwawienia na skutek przyjęcia leku zawierającego octan uliprystalu. Takie jest bowiem działanie tabletki i jest to zjawisko spodziewane. Zdarzają się zaburzenia cyklu po Ellaone takie jak upławy z pochwy, a także krwawienia śródmiesiączkowe.
Rozregulowanie cyklu po Ellaone jest krótkotrwałe i najczęściej już w kolejnym wszystko wraca do normy. Kiedy rozregulowany cykl po Ellaone powinien budzić niepokój? Przede wszystkim wtedy, gdy miesiączka spóźnia się tydzień lub dłużej. Warto wtedy skonsultować się z ginekologiem, by wykluczyć lub potwierdzić ewentualną ciążę. Czasem zdarza się, że konieczne jest przyjęcie dwóch tabletek ellaone, gdy jedna zostanie zwymiotowana w przeciągu 3 godzin, jednak to nie powinno mieć wpływu na bardziej rozregulowany cykl.
Tabletka ellaone a kolejne cykle miesiączkowe
Już wiesz, że Ellaone ma wpływ na cykl miesiączkowy w którym przyjmujesz tabletkę. Jak wygląda sytuacja Ellaone a kolejne cykle? Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że zażycie tabletki w jednym cyklu nie ma wpływu na płodność w kolejnym, zatem już w kolejnym miesiącu kobieta może zajść w ciążę, a nawet w tym samym, jeśli zażyta została jedna tabletka, która opóźniła owulację, a potem doszło do niezabezpieczonego stosunku.
Ellaone a kolejny cykl – w przypadku niektórych kobiet w przypadku zażycia Ella one kolejna miesiączka może być bardziej bolesna, mogą wystąpić większe bóle brzucha czy nudności, a także bardziej obfite krwawienie, ale nie jest to regułą. Jeśli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną i z jakichś powodów na chwilę ją przerwała i odbyła stosunek może zażyć Ellaone. Powinna w kolejnych dniach kontynuować antykoncepcję, pamiętając, że Ellaone osłabia jej działanie i dodatkowo należy zabezpieczyć stosunek prezerwatywą.
Cykl miesiączkowy po Ellaone nie powinien się zmienić i z reguły przyjęcie tabletki nie ma na niego wpływu. Oczywiście naturalne jest kilkudniowe przesunięcie pojawienia się kolejnej miesiączki po zażyciu tabletki. Cykl miesiączkowy po Ellaone może być w pewnych przypadkach zaburzony. Krwawienie może pojawić się wcześniej lub później być mniej lub bardziej obfite. Przyjęcie leku w jednym cyklu nie ma wpływu na płodność w kolejnym.
Cykl po Ellaone może być zatem dokładnie taki sam w miesiącu po zażyciu tabletki. Nie udowodniono też, by stosowanie antykoncepcji awaryjnej wiązało się z późniejszymi trudnościami w zajściu w ciążę. Można zatem bezpiecznie stosować Ellaone okazjonalnie, gdy inne środki zawiodą.