Antykoncepcja awaryjna

antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna obejmuje środki zapobiegania ciąży przyjmowane zaraz po niezabezpieczonym stosunku. Za takowy możesz uznać taki, w którym żadna forma antykoncepcji nie została zastosowana albo taki, w którym metoda ta prawdopodobnie zawiodła.

Najbardziej widoczną tego oznaką może być na przykład pęknięta prezerwatywa. Możesz zapobiec ciąży po odbytym stosunku, przyjmując odpowiednią dawkę hormonów (jest to tzw. antykoncepcja awaryjna). Jest dostępna w formie tabletek o zbliżonej wielkości do tych, używanych w tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej. „Tabletki po”, które są dostępne w Polsce to ellaOne i Escapelle.

Antykoncepcja awaryjna – kiedy potrzebna?

Działanie wskazanych wyżej dwu środków antykoncepcyjnych jest podobne. Stanowi ingerencję w twój układ hormonalny. Musisz jednak wiedzieć, że na obecnym etapie rozwoju medycyny, zarówno tradycyjna terapia hormonalna jak i antykoncepcja awaryjna są bezpieczne dla twojego zdrowia (przy stosowaniu się do zaleceń z ulotki). Stosując tzw. „tabletkę po”, jak określa się antykoncepcje awaryjną, nie doprowadzisz do przerwania ciąży. Stosując antykoncepcję awaryjną zapobiegasz ciąży przez zahamowanie rozwoju komórki jajowej. Wobec zatrzymania miesięcznego cyklu i niedopuszczenie do pęknięcia pęcherzyka i uwolnieniu komórki jajowej. Zatem jeśli zastosujesz antykoncepcje awaryjną szybko po niezabezpieczonym stosunku prawdopodobieństwa uniknięcia ciąży jest bardzo duże.

Dostępne usługi

[products columns=”4″ orderby=”title” order=”ASC” ids=”12275, 14800, 14410, 14807″]

Do kiedy można przyjąć ,,tabletkę po”?

Istotny jest czas zażycia „tabletki po” po odbytym niezabezpieczonym stosunku. Nie możesz czekać zbyt długo. Wynika to z faktu, że po na przykład 10 dniach od współżycia możesz być już w ciąży. Zatem zatrzymanie twojego cyklu hormonalnego przez niedopuszczenie do pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia kolejnej komórki jajowej, nie ma już wpływu na powstały zarodek. Na rynku farmaceutycznym dostępne są dwa produkty określane jako „tabletka po”; jest to:

  • Escapelle ( tabletka działająca do 72 godzin po stosunku),
  • ellaOne (maksymalnie do 5 dni po stosunku).

Musisz jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu, który upłynął od stosunku, skuteczność leku może maleć. Zatem wskazane jest, żebyś przyjęła zarówno Escapelle jak i ellaOne w ciągu 24 od odbytym stosunku.

Recepta na antykoncepcje awaryjną

Istotną kwestią w zagadnieniu dotyczącym antykoncepcji awaryjnej jest jej dostępność. O ile możesz je nabyć w większości aptek, o tyle ich wydanie następuje dopiero po okazaniu recepty (lub e-recepty). Mając na uwadze ograniczoną dostępność do specjalistów ginekologów czy lekarzy rodzinnych możesz nie zdążyć z dotrzymaniem zalecanego 24 godzinnego okresu od stosunku do przyjęcia leku. Jednak wobec dynamicznego w ostatnich latach rozwoju usług medycznych on-line, możesz uzyskać e-recepty na tzw. pigułkę po. Zajmie ci to najwyżej kilkanaście minut. Podsumowując – antykoncepcja awaryjna to bezpieczny i skuteczny środek zapobiegania ciąży. Jednak musisz pamiętać, że wydawany jest tylko na receptę.