Życie potrafi zaskakiwać, choć nie zawsze pozytywnie. Chwila uniesienia, zapomnienie się czy pęknięta prezerwatywa mogą przydarzyć się każdej parze. W takiej sytuacji, jeśli nie korzysta się z antykoncepcji hormonalnej, a chce się uniknąć ciąży, to można zastosować antykoncepcję awaryjną. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek sprzedawanych na receptę – Escapelle i EllaOne. Nie trzeba jednak udawać się do ginekologa, gdyż wystarczy skorzystać z usług przychodni online. Przekonaj się jakie to proste.
Jak uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną?
Każda przychodnia online działa 24h 7 dni w tygodniu, zatem nawet w okresie świątecznym czy w weekend można uzyskać receptę na tzw tabletkę po o każdej porze. Nie trzeba również czekać w kolejkach, a cały proces jest bardzo szybki. Wystarczy wypełnić formularz dotyczący stanu zdrowia, który jest weryfikowany przez lekarza. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, lekarz wydaje e-receptę, która zostaje przesłana na podany w formularzu numer telefonu, w formie SMS z załącznikiem lub w formie e-mailowej. E-receptę na ellaOne lub Escapelle można zrealizować w każdej aptece, w której dostępna jest jedna z tabletek antykoncepcji awaryjnej. Warto wcześniej sprawdzić w sieci, gdzie w okolicy można zrealizować receptę od ręki.
Escapelle czy EllaOne – którą antykoncepcję awaryjną wybrać?
Każda kobieta ma do wyboru dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej. Pierwszą z nich jest tabletka Escapelle. Należy ją przyjąć możliwie jak najszybciej, najlepiej w ciągu 12 godzin od stosunku, ale nie później niż 72 godziny po. Trzeba wiedzieć, że ten preparat można stosować w dowolnym dniu cyklu i nie ma to zupełnie znaczenia dla skuteczności produktu. Lek występuje w postaci 1500 mg lewonorgestrelu, który hamuje owulację, ale i wpływa na endometrium, co sprawia, że zapłodniona komórka jajowa ma małe szanse na zagnieżdżenie się w jamie macicy.
Drugim rodzajem jest tabletka EllaOne, która ma postać 30 mg octanu uliprystalu. Tę tabletkę należy przyjąć maksymalnie do 5 dni po stosunku, przy czym im szybciej się ją zażyje, tym skuteczność jest wyższa. Działanie EllaOne polega na hamowaniu owulacji, przy czym nie dochodzi do zmian w endometrium. Również ta tabletka jest skuteczna i owa skuteczność jest odrobinę wyższa niż skuteczność tabletki Escapelle. Oba leki są formą antykoncepcji awaryjnej i jednocześnie nie ma zaleceń, która tabletka powinna być zastosowana.
Czy antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna?
Uznaje się, że antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna, przy czym może wywołać pewne działania niepożądane, choć oczywiście nie muszą one wystąpić. Jako, że zawierają one dużą dawkę hormonów, należy stosować je tylko w sporadycznych, awaryjnych sytuacjach. Nie mogą być więc regularną formą antykoncepcji farmakologicznej. Przed zażyciem należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż preparaty hormonalne mogą wchodzić z nimi w interakcję. Skutki uboczne zdarzają się rzadko.
Wśród nich można wymienić bóle głowy, zawroty, bóle brzucha, a także dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym biegunka i wymioty. Trzeba także liczyć się z tym, że może dojść do przyspieszenia lub opóźnienia krwawienia miesiączkowego. Przyjmuje się, że może to być około 5 dni. Natomiast jeżeli miesiączka opóźniona jest o dwa tygodnie lub więcej należy zgłosić się do ginekologa. Jeśli do dwóch godzin po zażyciu antykoncepcji awaryjnej wystąpią wymioty, należy przyjąć kolejną dawkę jak najszybciej. Tabletkę można przyjmować niezależnie od przyjmowanych posiłków, popijając wodą, nigdy naparem z ziół. Wraz z wzrostem BMI u kobiety według badań maleje nieco skuteczność antykoncepcji awaryjnej, ale nie jest to duży procent.
Dostępne konsultacje
Owulacja a skuteczność antykoncepcji hormonalnej
Tabletka Escapelle lub EllaOne powinna być zażyta jak najwcześniej po odbytym, niezabezpieczonym stosunku. Działanie antykoncepcji awaryjnej polega na hamowaniu bądź opóźnieniu owulacji, jeśli jeszcze do niej nie doszło. Takie działanie ma zarówno Escapelle, jak i EllaOne. W przypadku zażycia tabletki „dzień po” w okresie post-owulacyjnym, a więc gdy doszło już do uwolnienia komórki jajowej z jajnika, mechanizm polega na zagęszczeniu śluzu szyjkowego, co utrudnia przemieszczanie się plemników. Dodatkowo tabletka hamuje perystaltykę jajowodu, przez co komórka starzeje się i nie jest już zdolna do zapłodnienia. Niemniej jednak, gdy wystąpiła już owulacja należy zażyć tabletkę w ciągu 12 godzin. Jeżeli jednak dojdzie do zapłodnienia, to zarówno Escapelle, jak i EllaOne nie mają działania poronnego ani też negatywnego wpływu na ciążę.
Czy antykoncepcja awaryjna jest szkodliwa dla zdrowia?
Sporadyczne stosowanie antykoncepcji awaryjnej nie ma negatywnego wpływu na zdrowie kobiet. Nie powoduje też groźnych dla życia powikłań. Oczywiście mogą wystąpić działania niepożądane takie jak nudności i wymioty, które mogą spowodować brak skuteczności tabletki. Jeżeli często po zażyciu lekarstw występuje odruch wymiotny, to kobietom zaleca się stosowanie preparatu przeciwwymiotnego przed zażyciem antykoncepcji awaryjnej.
Zalety korzystania z przychodni online – poznaj je wszystkie
Nie musisz dzwonić i zapisywać się na wizytę u ginekologa, gdyż wszystkie formalności związane z wystawieniem recepty na antykoncepcję awaryjną możesz załatwić online. To oszczędność czasu. Nie musisz stać w kolejkach ani martwić się, że ktoś Cię zobaczy. W przychodni online masz zagwarantowaną dyskrecję, a także możesz uzyskać e-receptę na tabletkę po w ciągu 10 minut, po wypełnieniu formularza dotyczącego stanu zdrowia. Pamiętaj, by poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Wtedy też dobierze odpowiedni rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Jak wiadomo tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, dlatego szybkie uzyskanie e-recepty jest tutaj kluczowe. Wtedy można wykupić ją od razu w całodobowej aptece i zwiększyć szansę uniknięcia nieplanowanej ciąży. Co ważne, przychodnia online jest czynna przez całą dobę, niezależnie od świąt, czy weekendu, podobnie jak apteki całodobowe.
Pamiętaj, że tabletki „dzień po” należy stosować tylko w określonych sytuacjach, np. gdy wypadnie wkładka domaciczna, pęknie prezerwatywa bądź stosunek jest niezabezpieczony. Należy jednak dbać o stosowanie chemicznej lub mechanicznej antykoncepcji.