Tabletka 72h Po recepta – Kiedy Zażyć?

Tabletka po 72h

Tabletka dzień po  – ostatnia deska ratunku

Antykoncepcja awaryjna jest ratunkiem dla wielu par, które zapomniały o zabezpieczeniu lub tych, których antykoncepcja okazała się nieskuteczna i zawiodła. Tabletkę “dzień po” mogą zażyć także kobiety, które zapomniały o przyjęciu trzech i więcej tabletek antykoncepcyjnych. Tabletka 72h po znajdzie również zastosowanie w przypadku, gdy kobieta została ofiarą gwałtu – to pomoże uniknąć jej niechcianej ciąży.

Działanie antykoncepcji awaryjnej

Tabletka jeden dzień po często nazywana jest środkiem wczesnoporonnym, jednak jest to nieprawda. Pigułki antykoncepcyjne po stosunku mają za zadanie opóźnić lub zahamować owulację, aby nie doszło do zapłodnienia, a nie jak mylnie niektórzy uważają – do wywołania poronienia. Antykoncepcja awaryjna nie zadziała, jeśli doszło już do zagnieżdżenia zarodka. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek: escapelle oraz ellaOne.

Najczęściej zadawanym pytaniem oraz kwestią, która budzi wiele stresu wśród kobiet jest to, kiedy zażyć antykoncepcję awaryjną, aby była jak najbardziej skuteczna. Najlepiej przyjąć tabletkę antykoncepcyjną po w ciągu 72 godzin od odbytego stosunku. Im wcześniej skorzysta się z tabletki “dzień po”, tym większe szanse na zapobiegnięcie ciąży. Mówi się, że największe prawdopodobieństwo uniknięcia ciąży występuje w pierwszych 12 godzinach po współżyciu seksualnym, później szanse maleją. Czas działania tabletek antykoncepcyjnych “dzień po” jest zależny także od substancji zawartych w preparacie. W kwestii antykoncepcji awaryjnej liczy się czas i szybkość zareagowania na problem.

dostępne konsultacje

Jak zdobyć tabletkę “dzień po”?

Tabletka “dzień po” dostępna jest tylko na receptę, a więc wizyta u lekarza, a następnie w aptece może zająć sporo czasu, który w tej sytuacji jest niemal na wagę złota. Lepiej skorzystać wtedy z możliwości wypisania e-recepty na tabletkę “dzień po”. Cały proces zajmuje zaledwie 10-15 minut. To znacznie krócej niż zajęłoby umówienie się, a następnie wizyta u lekarza. Warto skorzystać z tego rodzaju wypisywania recept online.