Tabletka 72 po a okres

tabletka 72 a okres

W przypadku odbycia stosunku bez zabezpieczenia bądź gdy metoda antykoncepcyjna zawiedzie można zastosować Escapelle. Jest to popularna tabletka 72 po, zaklasyfikowana jako lek wydawany na receptę. Oczywiście wiele kobiet zastanawia się kiedy okres pojawi się po zażyciu tabletki. Lewonorgestrel jest składnikiem tabletka 72h po. Kiedy okres w takim przypadku się pojawi, czy może się spóźnić? Na te i inne pytania warto znać odpowiedź. Zależność pomiędzy tabletką 72 po a okresem występuje za sprawą składu leku Escapelle, który jest syntetycznym hormonem.

Tabletka 72 po a okres

Składnikiem tabletki 72 po jest substancja czynna lewonorgestrel. Jest to syntetyczny hormon, który w 84% zapobiega ciąży. Należy wiedzieć, że jego skuteczność jest tym większa, im szybciej tabletka zostanie zażyta. Trzeba tutaj wiedzieć, że nie może być zażyta później niż 72 h po stosunku. Najlepiej jednak zażyć ją w ciągu 12 godzin od współżycia. Działanie leku Escapelle polega na hamowaniu procesu uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Jednocześnie zapobiega też zagnieżdżeniu zarodka w błonie śluzowej macicy bądź uniemożliwia zapłodnienie uwolnionej komórki jajowej z jajników.

Ten lek ma zastosowanie w przypadku odbycia niezabezpieczonego stosunku bądź gdy ma się podejrzenie, że metoda antykoncepcyjna zawiodła. Jest wiele przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji awaryjnej. Jednym z głównych jest ciąża bądź podejrzenie ciąży, a także nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu. Dodatkowo zawsze należy poinformować lekarza, jeżeli w przeszłości występowała ciąża pozamaciczna bądź też gdy cierpi się na choroby jelit, zaburzenia pracy wątroby. Należy też wiedzieć, że nie można stosować tabletki 72 po, kiedy okres się spóźnia kilka dni.

Tabletka 72h po – kiedy okres wystąpi? Takie pytanie często można znaleźć na forach i tutaj należy wiedzieć, że im częściej zażywa się antykoncepcję awaryjną, tym mogą występować większe zaburzenia cyklu miesięcznego. Po zażyciu takiej antykoncepcji awaryjnej aż do wystąpienia krwawienia miesiączkowego mogą występować nieregularne krwawienia, a nawet bóle podbrzusza czy plamienia. Jednocześnie nie wpływa to na samą skuteczność antykoncepcji awaryjnej. Objawy powinny ustąpić najpóźniej do końca aktualnego cyklu. Jeśli nie ustąpią należy skonsultować się z ginekologiem.

Tabletka 72 po i spóźniający się okres

Wiele kobiet sięgając po tabletkę 72 h po zastanawia się, kiedy okres wystąpi. W tym przypadku należy wiedzieć, że miesiączka powinna przyjść terminowo lub co najwyżej do 5 dni później. Do czasu wystąpienia krwawienia miesięcznego mogą występować działania niepożądane w postaci śródcyklicznych plamień i krwawień, które występują często, częściej niż u 1/10 pacjentek.

Jakie dokładnie działanie ma tabletka 72 po? Spóźniający się okres do kilku dni jest całkiem normalny, ponieważ na skutek jej działania owulacja następuje później bądź jest zahamowana. Jednak zazwyczaj opóźnienia nie są duże. Wiele kobiet dostaje krwawienia terminowo, choć są przypadki, że dochodzi do skrócenia cyklu miesiączkowego na skutek zaburzenia równowagi hormonalnej. Prawdopodobieństwo jest tym większe im częściej zażywa się antykoncepcję awaryjną.

Tabletka 72 po i brak okresu

Spóźnianie miesiączki nie jest jedynym niepożądanym skutkiem po tabletce 72 po. Brak okresu w danym cyklu również może się zdarzyć. Oczywiście w tym przypadku należy wykluczyć ciążę poprzez wykonanie testu, a jeśli nie jest jednoznaczny, badania krwi.

Jakie działanie ma tabletka 72 po? Brak okresu – czy jest normalnym skutkiem działania tabletki czy jednak trzeba się martwić? Antykoncepcja awaryjna Escapelle wpływa bezpośrednio na obniżenie poziomu progesteronu. W związku z tym cały cykl może zostać zaburzony i w indywidualnych przypadkach w cyklu, w którym została wzięta tabletka okres nie występuję i jest to powód do konsultacji lekarskiej, ponieważ według producenta tabletka nie powinna wpływać na zanik miesiączki. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli antykoncepcja awaryjna jest zażywana np. kilka razy do roku, gospodarka hormonalna może zostać rozregulowana. Może być nawet konieczne okresowe zażywanie progesteronu (oczywiście po konsultacji lekarskiej).

Tabletka 72 po a krwawienia

Czy tabletka 72 po może powodować krwawienia? Otóż nie powinny one wystąpić w nadmiernej ilości. Do czasu wystąpienia miesiączki mogą wystąpić śródcykliczne krwawienia bądź plamienia, ale nie powinny być one intensywne. Jeżeli miesiączka się spóźni, natomiast krwawienia występują nadal, to należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, gdyż taki stan nie jest normalny.

W większości przypadków krwawienia w naturalny sposób ustępują już po kilku dniach, a potem w terminie pojawia się krwawienie miesięczne. Trzeba tutaj pamiętać, że miesiączka po zażyciu Escapelle może różnić się od tej, która zwykle występuje, to znaczy krwawienie może być bardziej skąpe lub bardziej obfite. Następny cykl powinien być już w pełni regularny i normalny. Nie powinny już wystąpić żadne krwawienia w środku cyklu. Należy również unikać brania antykoncepcji awaryjnej miesiąc po miesiącu.

Tabletka 72 po i owulacja

Tabletka 72h po wykazuje tym większą skuteczność, im szybciej jest zażyta po stosunku. Ten czas nie może być dłuższy niż 72 godziny. Trzeba wiedzieć, że lek wpływa na owulację hamując ją. W ten sposób zapobiega niechcianej ciąży. Tabletka 72h po i owulacja są ze sobą ściśle powiązane, bowiem lewonogestrel hamuje pękanie pęcherzyka Graffa. Obniża też stężenie hormonu – progesteronu, którego wyższy poziom jest konieczny do zajścia w ciążę i utrzymania ciąży.

Wiele kobiet zastanawia się, czy tabletka 72 po po owulacji jest skuteczna? I tutaj wszystko zależy od czasu kiedy doszło do współżycia. Im szybciej jest zażyta, tym jej skuteczność jest większa. Jednak jeżeli do stosunku doszło po owulacji to lekarze nie zalecają jej stosowania, gdyż ryzyko wystąpienia ciąży jest znikome. Jeżeli jednak ma się wątpliwość czy owulacja już się skończyła bądź też cykle są nieregularne bądź różnej długości, to wtedy zażycie antykoncepcji awaryjnej jest uzasadnione. Oczywiście o wszystkim należy poinformować lekarza.

Tabletka 72 po i miesiączka

Miesiączka po tabletce 72h po stosunku powinna wystąpić w terminie, choć wcześniej mogą występować krwawienia lub plamienia. Jeżeli kobieta zażyła tabletkę antykoncepcji awaryjnej przynajmniej dwa razy w roku, to prawdopodobieństwo rozregulowania cyklu miesięcznego jest zdecydowanie większe. W większości przypadków jednak nie ma konieczności wprowadzania żadnej dodatkowej hormonoterapii i cykl samoczynnie się reguluje.

Trzeba pamiętać, że Escapelle nie jest zwykłą antykoncepcją i należy ją stosować w wyjątkowych przypadkach, np. gdy pęknie prezerwatywa albo wkładka wewnątrzmaciczna. Na co dzień należy stosować przepisaną przez ginekologa antykoncepcję. Warto pamiętać, że w przypadku przerwania antykoncepcji można wziąć Escapelle po ryzykownym stosunku, jednak do pojawienia się krwawienia w kolejnym cyklu należy oprócz tabletki antykoncepcyjnej przepisanej przez lekarza stosować antykoncepcję mechaniczną, gdyż Escapelle może osłabiać działanie tabletki antykoncepcyjnej.

 

Antykoncepcja awaryjna może być stosowana tylko w wyjątkowym przypadku. Trzeba pamiętać, że nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zależność w relacji tabletka 72 h po a okres może występować ale nie musi. Kiedy okres się spóźnia trzeba skonsultować się z lekarzem.

dostępne usługi

3,7/5 - (22 votes)