Łysienie androgenowe - leczenie

Leczenie farmakologiczne łysienia androgenowego może odbywać się produktem leczniczym opartym o Finasteryd. Przy czym należy wiedzieć, że ten lek mogą zażywać tylko i wyłącznie mężczyźni. Działanie Finasterydu opiera się o redukcję testosterony w DHT, który jak wiadomo uszkadza mieszki włosowe. Dzięki zastosowaniu tego leku proces łysienia androgenowego zwalnia, a w niektórych przypadkach nawet zatrzymuje się. Oczywiście należy wiedzieć iż produkt leczniczy wykazuje skuteczność dopóki jest stosowany, natomiast po skończeniu kuracji łysienie postępuje dalej. Efektywność w oparciu o badanie kliniczne jest wysoka i szacuje się, że u około 80 % mężczyzn Finasteryd zatrzymał lub znacząco spowolnił łysienie androgenowe. Produktu w żadnym wypadku nie można stosować na własną rękę. Jest przepisywany na receptę i to właśnie lekarz ustala odpowiednią dawkę. Jak każdy produkt leczniczy także i ten powoduje skutki uboczne, do których można zaliczyć znaczące obniżenie libido, a także osłabienie erekcji czy zmiany nastroju.
łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe - podstawowe informacje

Problem wypadających włosów dotyczy nie tylko mężczyzn, ale także bardzo często kobiet. W wielu przypadkach możemy mówić o łysieniu androgenowym, które występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Jak pokazują badania głównym czynnikiem powodującym tę przypadłość jest testosteron, a dokładnie jego pochodna, czyli– dihydrotestosteron (DHT). Wbrew pozorom te hormony, czyli androgeny występują nie tylko u mężczyzn, ale i u kobiet. W przypadku mężczyzn należy wiedzieć, że odgrywają one kluczową rolę w rozwoju seksualnym wpływając na libido, ale też powodują wzrost apokrynowych włosów. Natomiast w przypadku obu płci androgeny kontrolują układ rozrodczy. Uważa się też, że takie łysienie jest uwarunkowane genetycznie. Pierwsze objawy mogą występować już u nastolatków- mówimy wtedy o fazie ostrej, która objawia się cofaniem linii włosów od skroni przez czoło, następnie ten proces obejmuje już koronę głowy. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kobiet, gdyż u nich włosy zaczynają przerzedzać się od środka głowy i łysienie ma postać rozproszoną.

Finasteryd na łysienie

Finasteryd jest syntetyczny związkiem, który stosowany jest bardzo często jako lek hamujący wypadanie włosów w leczeniu łysienia androgenowego. Jego zasada poleca na blokowaniu przekształcenia się testosterony w dihydrotestosteron, który może powodować uszkodzenie mieszków włosowych. Dihydrotestosteron wiąże się z mieszkami włosowymi, następnie powoduje ich kurczenie się przez co rosnące włosy są coraz cieńsze i jeszcze bardziej słabsze. Dochodzi do procesu zwanego miniaturyzacją. W końcu mieszki włosowe przestają produkować włosy i proces łysnia jest już bardzo widoczny. wiążąc się z tymi mieszkami powoduje ich kurczenie się i wytwarzanie cieńszych, krótszych włosów – tzw. miniaturyzacja. Należy też wiedzieć, że lek o nazwie Finasteryd został zatwierdzony przez FDA już w 1997 roku i obecnie uważa się go za najbardziej skuteczny w leczeniu łysienia androgenowego. Dzienna dawka zazwyczaj wynosi 1 mg/dobę, ale o tym decyduje lekarz.

Finasteryd- cena

Produkt leczniczy wydawany jest na receptę i należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie jest w żadnym stopniu refundowany. Opakowanie zawierające 28 tabletek o dawce 1mg kosztuje średnio 45,40 zł. Zatem nie jest wysoka. Należy jednak pamiętać, że leczenie łysienia androgenowego nie jest krótkie i jeżeli przestaniecie stosować ten lek to łysienie znowu powróci. Szacuje się, że aby zauważyć stabilizację i mniejszą utratę włosów należy produkt zażywać przynajmniej przez 3 miesiące, choć optymalne efekty mogą pojawić się po pół roku.

Finasteryd- opinie

Opinie o tym produkcie leczniczym są bardzo pozytywne. Większość mężczyzn zauważa zmniejszone wypadanie włosów i zatrzymanie procesu łysienia już po kilku miesiącach. Dodatkowo większość z nich jest zadowolona z efektów. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że lek Finasteryd jest bardzo dobrze przyswajalny i efekty uboczne, które powoduje nie występują u każdego i nie zawsze mają też postać bardzo nasiloną. Choć niemniej niektórzy mężczyźni odczuwają mniejsze libido, ale i mniejszą intensywność wzrostu przez to narzekają na pogorszenie intensywności życia seksualnego.

Finasteryd, a alkohol

W niemal każdym przypadku spożywanie alkoholu podczas jakiejkolwiek terapii jest absolutnie zabronione, gdyż lek może powodować wtedy zwiększenie efektów ubocznych, bądź też obniżyć efektywność działania. Jednak w przypadku Finasterydu badania pokazują, że nie występują żadne interakcję z alkoholem, a to oznacza, że akurat ten produkt leczniczy nie wykazuje przeciwskazań do spożywania alkoholu. Oczywiście mowa tutaj o małych dawkach, gdyż regularne spożywanie może być bardzo szkodliwe, choć wpływu na leczenie łysienia androgenowego nie ma żadnego.

Finasteryd, a nadciśnienie tętnicze

Przed zastosowaniem Finasterydu należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, które się zażywa. Trzeba wiedzieć, że Finasteryd może być stosowany nawet u osób z nadciśnieniem, gdyż nim odkryto jego skuteczność z leczeniu łysienia androgenowego był stosowany w leczeniu nadciśnienia. Jednak to oznacza także to iż jeżeli zażywacie leki obniżające ciśnienie to wtedy może dojść do negatywnych korelacji. Stąd też to lekarz prowadzący musi podjąć decyzję czy w waszym przypadku stosowanie Finasterydu jest bezpieczne i czy nie spowoduje zbytniego obniżenia ciśnienia, co także jest bardzo niebezpieczne.

Finasteryd, a siłownia

Intensywny wysiłek fizyczny w tym ćwiczenia na siłowni zwiększają produkcję DHT. Jednak nie oznacza to wcale, że nie można ćwiczyć na siłowni. Przy czym wysiłek musi być dostosowany do możliwości. Natomiast stosowanie odżywek z zawartością testosteronu bądź też powodujących ich zwiększenie może już zwiększać problem wypadania włosów. Jeżeli zażywacie Finasteryd to możecie normalnie ćwiczyć i stosować podobne obciążenia i nie powinno to być w żadnym stopniu szkodliwe.

Finasteryd, a wątroba

Stosowanie Finasterydu jest uzasadnione tylko i wyłącznie wtedy, gdyż korzyści dla pacjenta przewyższają ryzyko i o tym decyduje lekarze. Warto więc zdawać sobie sprawę iż w przypadku chorób przewlekłych czy występowania zaburzenia pracy bądź czynności wątroby konieczne jest zachowanie całkowitej ostrożności, gdyż Finasterd jest metabolizowany w wątrobie i wtedy też stężenie w osoczu u pacjentów z problemami z wątrobą może być wyższe, a to jest bardzo szkodliwe. Dotyczy to także osób nadużywających alkoholu, bo choć sam w sobie Finasteryd nie reaguje z alkoholem, to jednak zbyt częste picie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i wtedy też stosowanie Finasterydu jest szkodliwe.

Finasteryd, a testosteron

Działanie Finasterydu polega na blokowaniu 5-alfa reduktazy. A to z kolei prowadzi do zahamowania konwersji testosteronu do 5-alfa dihydrotestosteronu (DHT), ktory jak wiecie uszkadza mieszki włosowe powodując ich osłabienie , a przez to zmniejszenie grubości włosy. W konsekwencji prowadzi to tego, że włosy przestają rosnąć. W mężczyzn regularnie zażywających Finasteryd odnotowano zmniejszenie stężenia 5-alfa-DHT we krwi nawet o 70%. Dzięki temu proces łysienia znacząco się opóźnia bądź też jest zatrzymany na czas stosowania produkty. Ale ten lek przenika też do nasienia dlatego należy uprawiać seks w prezerwatywie.

Propecia - efekty

Efekty stosowania leku Propecia są bardzo duże i szacuje się, że u około 80% mężczyzn łysienie androgenowe zatrzymało się bądź ten ten lek zmniejszył znacząco ilość wypadających włosów. Najbardziej optymalne efekty można zauważyć po pół roku stosowania. Choć lekarz prowadzący co dwa miesiące powinien dokonywać kontroli pacjenta oceniając skuteczność leczenie. W przypadku wystąpienia efektów ubocznych należy bezwzględnie zaprzestać kuracji i zgłosić się do lekarza.

Pozostałe konsultacje:

Najnowsze wpisy na blogu

Tabletka dzień po – działanie, skutki uboczne i skąd recepta? Jak stosować tabletkę dzień po?

5/5 – (3 votes)

Tabletka dzień po a Hashimoto

Tabletki awaryjne cieszą się sporą popularnością i budzą niemałe emocje. Nie brakuje zarówno ich zwolenników, jak i przeciwników, a powodem negatywnego do nich nastawienia wielu ludzi jest po prostu brak wiedzy na temat ich działania. Kontrowersje narastają w kwestii stosowanie tabletki dzień po podczas leczenia Hashimoto. Jak jest naprawdę? Czy możliwe jest bezpieczne stosowanie antykoncepcji

Tabletka dzień po a tarczyca

Jeżeli nie planujesz ciąży, z pewnością masz swoje ulubione metody antykoncepcyjne. Wybór dzisiaj jest ogromny, zapobieganie ciąży nie jest więc żadnym problemem. Zdarza się jednak, że mniej skuteczne metody, jak np. prezerwatywa zwyczajnie zawiodą. Może się zdarzyć, że zapomnisz o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej bądź zaistnieje jakiekolwiek ryzyko, że niezabezpieczony stosunek może skutkować niechcianą ciążą. Czy